Hedge ve yatırım fonları değer hisselerinden büyüme hisselerine döndü – Goldman Sachs

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Senad Karaahmetovic

Goldman Sachs’ın üst düzey ABD borsa stratejisti David Kostin, hedge ve yatırım fonlarının Bilgi Teknolojileri ve Keyfi Tüketim’e olan maruziyetinin artmasıyla birlikte değer hisselerinden (Değer) büyüme hisselerine (Büyüme) döndüğünü belirtiyor.

{Goldman Sachs}} stratejistleri, 2022 3Ç’nin başlangıcı itibarıyla hedge ve yatırım fonlarının hisse senedi varlıklarını analiz etti. Kostin, sonuçların yatırım fonlarının GS’nin sektörden bağımsız uzun/kısa Büyüme faktöründeki ağırlıklarını 422 baz puan artırdığını gösterdiğini ve bunun en az 2013’ten bu yana en büyük çeyreklik artışa işaret ettiğini açıkladı.

Dahası veriler yatırım fonlarının, “2018 ortasından bu yana herhangi bir zamandan daha fazla Büyüme varlığına sahip olduğunu” gösteriyor.

Kostin bir müşteri notunda “Yatırım fonları Değer’den 66 baz puan (bp) uzaklaştı ancak son 10 yıla kıyasla hala 79. yüzdelik dilimde yer alıyor. Serbest yatırım fonları Büyüme’ye 74 bp eklerken Değer’deki ağırlıklarını 30 bp azalttı. Bununla birlikte hedge fonlar Büyüme’ye normalden daha az yönelmiş durumda (728 bp ortalamaya karşılık 508 bp).” diye ekledi.

Benzer şekilde hedge fon uzun portföylerinin analizi, kârlılığı düşük veya hiç olmayan büyüme hisselerinin ağırlığının %3,5’ten %3,8’e yükseldiğini gösteriyor.

“Buna karşılık yüksek kâr marjlarına sahip büyüme hisselerinin ağırlığı, 3. çeyrekte de düşmeye devam etti. Büyüme ve daha düşük kaliteli hisse senetlerine geri dönüş, 2022 2Y’de getiriler için olumlu bir etken oldu.”

Fonlar özellikle, Bilgi Teknolojileri ve Keyfi Tüketim hisselerine olan ilgilerini artırırken Otomobil, Teknik Donanım, Yarı İletkenler ve e-Ticaret gibi alt sektörler de bu girişlerden yararlandı.

“Yatırım fonları, META hariç 7 büyük teknoloji hissesinin (AAPL, AMZN, GOOGL, MSFT, NVDA, TSLA) her biriyle ilişkilenme oranını artırırken AAPL, AMZN, NVDA ve TSLA ise Bilgi Teknolojileri ve Keyfi Tüketim alanlarındaki hedge fon uzunluğunun artmasına katkıda bulundu.”

Son olarak stratejist bu çeyrekte hedge fonlar ve yatırım fonları arasında 12 “ortak favori” ismi verdi: Centene (NYSE:CNC), Danaher (NYSE:DHR), Elevance (NYSE:ELV), Fiserv (NASDAQ:FISV), Humana (NYSE: HUM), Mastercard (NYSE:MA), ServiceNow (NYSE:NOW), Charles Schwab (NYSE:SCHW), Uber (NYSE: UBER), UnitedHealth (NYSE:UNH), Visa (NYSE:V) ve Wells Fargo (NYSE:WFC).