Hizmet sektörü enflasyonu rekor kırdı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Hizmet sektörü enflasyonu rekor kırdı.

Hizmet sektöründeki üretimin maliyetini gösteren Hizmet-ÜFE, Eylül’de aylık %2,55 oranında yükseldi. Son bir yılda ise sektör enflasyonu %107 oranında rekor artış gösterdi.

En büyük maliyet ulaştırma ve depolamada

Eylül 2021’e göre ulaştırma ve depolama hizmetleri %140,57 oranında tarihi artış gösterirken konaklama ve yiyecek hizmetlerinde %95,83, bilgi ve iletişim hizmetlerinde %64,65, gayrimenkul hizmetlerinde %88,65, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetlerde %79,98, idari ve destek hizmetlerde %95,28 artış gerçekleşti.

Alt sektörlerde zirve kurye hizmetlerinin

Bir yıllık süreçte posta ve kurye hizmetleri %177,31, hava yolu taşımacılığı hizmetleri %163,88, su yolu taşımacılığı hizmetleri %141,01 ile endekslerin en fazla arttığı alt sektörler oldu. Bu rekor maliyet artışlarında enerji ve petrol fiyatlarındaki oynaklık etkili oldu.

Pandemiyle başlayan arz ve tedarik sorunları enerji ve petrol fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Bu yıl ise, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş fiyat artışlarının emtia ve gıdada da yükselmesine neden olurken yaptırımlar, ulaştırma sorunlarını daha da artırdı. Küresel gelişmelerin etkisiyle yurt içi fiyatlarda da büyük artışlar yaşandı.

Hizmet sektöründe enflasyon Kasım 2021’de faiz indirimleri ve döviz kurundaki yükselişle bozulmaya başladı. 2022’nin ikinci çeyreğinden itibaren ise küresel gelişmelerin etkisi daha baskın oldu.

Yazar: Deniz Engin