Hornsea’daki gecikmeler büyük zararlara yol açtığından Orsted hisseleri düştü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith 

Orsted (CSE:ORSTED) hisseleri, Perşembe günü açılışta yaklaşık %4 düşerek tüm yıl kâr beklentisindeki artışa rağmen Avrupa borsalarındaki genel satışlardan kaçamadı.

Dünyanın en büyük rüzgâr santrali işletmecisi; bu yıl faiz, vergi ve amortisman öncesi kazancının (FAVÖK), bir önceki tahminine göre 1 milyar artışla 21-23 milyar Danimarka kronu (275-300 milyon dolar) arasında olmasını beklediğini açıkladı.

Ancak bu iyileşme, bu yıl toptan enerji piyasalarında yaşanan ve toplamın sadece %8’ini oluşturan termik enerji operasyonlarının daha yüksek kârlar elde etmesine yol açan ilginç koşullardan kaynaklanıyordu.

Buna karşın dünyanın en büyük açık deniz rüzgar santrali Hornsea-2 ve onun ABD’de büyüyen varlık portföyü sayesinde üretimdeki %40’lık artışa rağmen rüzgar ve güneş enerjisi varlıklarından oluşan ana portföyünün FAVÖK’ü, yılın ilk dokuz ayında 600 milyon kron düşerek 9,7 milyara geriledi. Ayrıca Hornsea-2 ve Almanya’nın Kuzey Denizi kıyısındaki Borkum Riffgrund 3 rüzgar santralindeki hisselerin, “farm down” edilmesinden de kâr elde etti.

“Yap-Sat-İşlet” olarak da bilinen “farm-down” modeli, uzun vadeli yatırımcılara Orsted tarafından geliştirilen varlıkların bir kısmının satışını içeriyor.

Hornsea-2’deki 165 türbinin 1,4 milyon eve enerji sağlayabilecek kapasitede olması nedeniyle, üretimin artırılmasındaki gecikmeler, sonuçta çıkaramadığı üretimin çok büyük riske atılmasından dolayı 2,8 milyar kronluk bir darbeye neden olurken diğer riskten korunma sorunları da 1,2 milyar kronluk bir zarar daha verdi.

Orsted; yaklaşan enerji krizini fiyat sınırlamaları aracılığıyla önlemeye çalışan Avrupa Komisyonu ve çeşitli ulusal hükümetlerin hedefinde olan enerji şirketlerinden biri. Komisyonun toptan enerji fiyatlarını sınırlamaya yönelik önerileri, açıkça, yakıt alımlarında daha yüksek girdi maliyetlerine maruz kalmadıkları halde bu yıl çok daha yüksek fiyatlar alan yenilenebilir enerji şirketlerinin elde ettiği beklenmedik kârları durdurmayı hedefliyor.

Orsted’in üç aylık raporunda CEO Mads Nipper, “Toplumsal etkileri hafifletmek için gerekli olan bu tür girişimleri desteklemeye devam ediyoruz.” dedi. “Aynı zamanda bu girişimler, tekil elektrik üreticisinin uzun vadeli sözleşmeleri ve riskten korunma tedbirleri dikkate alınmadan uygulandıkları takdirde düzenleyici bir risk oluşturmaktadır.”

Nipper yine de “sağlam çözümler bulunacağından emin olduğunu” söyledi.

Orsted hisseleri, Kopenhag’da %3,4 düşerek Avrupa’daki başlıca enerji hisseleri arasında en kötü performansı sergileyen oldu.