İktisatçı John Ross: “Çin ekonomisi, ABD ve Avrupa’dan çok daha iyi durumda”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiliz iktisatçı John Ross, “Batı’da salgın bitti” görüşünün tamamen saçmalık olduğunu ve üç yıldır Çin hükümetinin sıfırlama politikasının 4 milyondan fazla insanın hayatını kurtardığını ifade etti.

John Ross, salgın önleme ve kontrol çalışmalarının hem Çin’de hem de Batı’da ekonomik sorunların asıl nedeni olmadığını söyledi. Şu an dünya ekonomisinin son 40 yılın en kötü döneminde olduğuna değinen John Ross, Çin ekonomisinin performansının hala ABD ve Avrupa’dan çok daha iyi bir seviyede olduğunu kaydetti.

John Ross, üç yılda Çin’in Gayri Safi Yurt İçi Hasılası’nın (GSYİH) yüzde 14,3 büyüdüğünü ve yıllık yüzde 4,5 arttığını, ancak bu dönemde ABD ekonomisinin yüzde 4,7 ve yıllık yaklaşık yüzde 1,5 büyüdüğünü hatırlattı. John Ross, ABD ekonomisindeki yavaşlama hızının Çin’den çok daha kötü olduğuna ve Avrupa bölgesinin son üç yılda yüzde 2,8 büyüdüğüne ve Çin’in büyüme hızının Avrupa bölgesinin beş katı olduğuna işaret etti.

Ekonomik gerilemenin salgın önlemeden kaynaklanmadığını ve asıl nedeninin ABD’nin ekonomi politikası olduğunu dile getiren John Ross, Çin’in milyonlarca can kurtardığı için ekonomisinin kötü performans gösterdiği görüşünün ise bir hata olduğunu belirtti.

John Ross, Çin’in halkını yüksek ölüm oranına sahip olan virüsün ilk dalgalarından koruduğunu hatırlattı. John Ross, Çin’de salgın nedeniyle ölüm sayısının 5 binden fazla olduğunu ancak ABD’de ise bir milyondan fazla insanın COVID-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini ve Çin nüfusunun ABD’nin 4,3 katı olduğunu belirtti. John Ross, COVID-19 salgının Avrupa nüfusuna ciddi bir darbe vurduğunu ve ABD’nin ortalama yaşam süresinin 2,7 yıl kısaldığını ve bu durumun son 100 yılda hiç yaşanmadığını ifade etti.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Bu makale ilk olarak Hibya Haber Ajansı üzerinde yayımlanmıştır