İmalat, hizmet, perakende ve inşaat sektöründe güven endeksi yükseldi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren temsilcilerle yaptığı ankete göre hazırladığı reel sektör güven endeksi Aralık ayında 0,3 puan artarak 101,6’ya yükseldi. Kapasite kullanım oranı ise 0,5 puanlık artışla 76,4 seviyesine çıktı.

Merkez Bankasının hazırladığı sorulara sektör temsilcilerinin verdiği yanıt değerlendirildiğinde, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, genel gidişat ve mevcut toplam sipariş miktarına ilişkin beklentiler endeksi artış yönünde etkilerken, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması, gelecek üç aydaki toplam istihdam ve gelecek üç aydaki üretim hacmine ilişkin beklentiler endeksi azalış yönünde etkiledi. Mevcut mamul mal stokuna ilişkin değerlendirmeler ise değişim göstermedi.

Sektörel güven endeksi yükseldi

TÜİK’in bugün açıkladığı sektörel güven endeksinde ise hem hizmet hem inşaat hem de perakende tarafındaki yükseliş dikkat çekti. Son ayda mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi bir önceki aya göre hizmet sektöründe %1,7, perakende ticaret sektöründe %4,5 ve inşaat sektöründe %1,2 arttı.

100 seviyesinin eşik olarak görüldüğü endekste hizmet 120,1 ve perakende 127,5 seviyesi ile iyimser tarafta kalmaya devam etti. Yıl içinde düşüşler yaşayan inşaat sektöründe ise son çeyrekte iyimserlik var. Endeks büyüme eşiğini aşamasa da 92,6 ile yılın en yükseğine çıktı.

Yazar: Necdet Erginsoy