IMF, kripto paraların ana akım kabulünü ima ederek kapsamlı düzenleme öneriyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

IMF, Bitcoin ile Asya hisse piyasaları arasında artan korelasyona dikkat çekti Investing.com – Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yayımlanan son raporda son yıllarda kripto paraların, spesifik varlık sınıfından çıkarak yaygın hale geldiğine vurgu yapıldı ve ülke otoritelerinin kripto piyasalarına, eşit oyun sahası için daha detaylı düzenlemeler getirmesini önerdi. 

IMF yetkilileri tarafından hazırlanan raporda kripto paraların, ödeme aracı, spekülatif yatırım aracı ve bazı ülkelerin zayıf para birimlerine karşı koruma rolü oynayarak faydalı özelliklere sahip olduğundan bahsedildi. Bunun yanında özellikle 2022 yılında kripto para girişimlerinin başarısızlıklarının düzenlemelere olan ihtiyacı artırdığı üzerinde de duruldu.

IMF’nin Finance and Development dergisinin Eylül sayısında yayımlanan makalede kripto varlıklar ve kripto girişimleri için yasal düzenleme çerçevesinin gerekliliğinden bahsedilmesinin yanında Blockchain teknolojisine de değinildi. Ülkelerin, kripto varlıkların kullandığı teknolojiyi etkin şekilde kullanmanın yollarını daha detaylı araştırması gerektiği iletiliyor.

IMF, daha önce de birçok defa düzenlemeler konusunda rapor yayımlayarak ülkelerin kripto paraları yasal çerçeve altında alması gerekliliğini iletmişti. Güncel makalede varlıkları ve girişimleri kontrol altına almanın zaman geçtikçe daha da zorlaştığına değinen yetkililer, bunu hükümetlerin yeterli yetkinliğe sahip olmaması, piyasanın hızlı gelişimi ve piyasa faaliyetlerinin izlenmesindeki zorluğa bağlıyor.

Kripto paralar için küresel anlamda tek bir düzenleyici çerçeve çağrısında bulunan yetkililer, zaman geçtikçe ülkelerin tek başına oluşturdukları yasaları güncelleme kabiliyetinin azalacağı ve bu yasaların etkin olmayacağını düşünüyor.

IMF tarafından yayımlanan makalede küresel kapsamda bir kripto düzenlemesi oluşturmanın faydalarından da bahsediliyor. Bu şekilde piyasalara düzen geleceğini inanan yazarlar, daha yüksek kullanıcı güveniyle daha verim bir piyasa ortamı olacağını savunuyor. 

Ülkeler kripto düzenlemelerinde hangi aşamada?

Ülkeler, kripto para düzenlemesinde çeşitli girişimlerde bulunuyor. Bu yıl hızlanan düzenleme girişimleri arasında Avrupa’nın kripto varlık piyasaları (MiCA) yasa taslağını, yıl sonuna kadar tamamlaması bekleniyor.

ABD ise finansal inovasyon yasası kapsamında kripto endüstrisini düzenlemek için çaba gösteriyor. Diğer ülkeler ise gelişmiş ülkelerin düzenleme girişimlerini bekleyerek uyumlu yasalar oluşturmak istiyorlar. Bunun yanında son yıllarda kripto paraların yasaklanması gerektiğini düşünen birçok kesim ise artık düzenlemeden yana görüşler bildirmeye başladı. 

Yazar: Günay Caymaz