İngiltere Merkez Bankası, kripto paraları düzenlemek istiyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere Merkez Bankası, kripto para birimlerinin düzenlenmesi ile ilgili isteğini bir kez daha yineledi. Konu hakkında açıklama yapan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı, teknolojinin ekonomi ve finanstaki temel riskleri değiştirmediğini belirtti.

Bank of England Başkan Yardımcısı John Cunliffe, Singapur’daki İngiliz Yüksek Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, Bitcoin’in geçtiğimiz kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 dolar seviyesinden düşüşünü vurgulayarak “kripto kışından” dersler çıkarılması gerektiğini söyledi.

Bugün geçtiğimiz yıldaki zirvesinden %71 daha ucuz olan Bitcoin 19.797 dolardan işlem görüyor. Yatırımcılar, derinleşen durgunluk belirtileri sürerken kripto para ve hisse senetleri de dahil olmak üzere riskli varlıklardan uzaklaştıkça, piyasadaki hemen hemen her kripto para birimi bu yıl düşüş yaşadı. Cunliff’e göre, düzenleyicilerin adım atıp yatırımcıları daha fazla zarardan koruma zamanı geldi.

Açıklamalarına devam eden Cunliffe, çoğu kripto para biriminin gerçek bir değeri olmadığını ve bu nedenle “çökmeye meyilli” olduğunu söyledi.

Cunliffe, kripto para dünyasının kalıcı olacağını da düşündüğünü belirterek, düzenleyicilerin finans alanında kripto para teknolojilerinin kullanımını düzenleyici çerçeve içine getirmek için hızlı hareket etmeleri gerektiğini ekledi.

Ayrıca stablecoinlerin özellikle de Terra ağının tokeni UST’nin çöküşünden sonra birçoğunun kararsız hale geldiği konusunda uyardı.

Bilindiği üzere stablecoinler, kripto para ekosisteminin belkemiği olarak kabul edilir. Bu kripto paralar sabit bir değeri korumak için euro veya ABD doları gibi varlıklara sabitlenir.

Ancak mayıs ayında, birçok yatırımcının milyarlarca dolar yatırdığı popüler bir blok zinciri olan Terra, stablecoini tamamen çöktü. Yani sabitlendiği dolar ile arasında uçurumlar ortaya çıktı.

Bu gibi piyasayı altüst eden gelişmeler neticesinde de İngiltere Merkez Bankası, bu ayın başında, gelecekte geniş finansal sistemi korumak üzere daha sert yasalar için çağrıda bulundu.

Aslında kripto para alanına düzenleme talep eden tek merkez bankası İngiltere Merkez Bankası değil. Birçok ülkenin merkez bankası kripto paraların düzenlenmesi için gerekli adımların atılması yönünde açıklamalar yapıyor. Son olarak geçen hafta Federal Rezerv başkan yardımcısı benzer çağrıları yineledi ve kripto para yatırımcıları arasındaki önemli kayıplara atıfta bulundu.

Bu makale ilk olarak Muhabbit’te yayımlanmıştır

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin ve kripto haberleri barış okan fındık reklam ajansı burs özel okul kolej uluslararası okul ib diş hastanesi offshoreserver offshore streaming server offshore dedicated offshore server dmca ignored