İngiltere Merkez Bankasının 33 yılın en yüksek faiz artışını yapması bekleniyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – İngiltere Merkez Bankası, bugün TSİ 15.00’te faiz kararını açıklayacak. Piyasa beklentileri 75 baz puanlık faiz artışı yapılarak faizin %3’e çıkarılması yönünde.

İngiltere Merkez Bankası, en son 1989 yılında tek seferde bu büyüklükte faiz artışı yapmıştı ve eğer bugün beklenen faiz artışı gerçekleşirse banka, son 33 yılın en güçlü faiz artışını gerçekleştirmiş olacak.

İngiltere’de enflasyon çift hanede

%10,1 ile yeniden çift haneye çıkan enflasyon ülke ekonomisindeki en büyük sorun, fakat Eylül’den bu yana sterlin varlıklarda yaşanan oynaklık da ekonomide tahribat yarattı.

İngiltere Merkez Bankası, Truss’ın istifası sonrası ilk toplantısını gerçekleştirecek. Hem 45 günlük süreçteki kayıplar hem de yeni dönemde nasıl bir ekonomik politika izleneceğine dair sinyaller için bu toplantı önemli görülüyor. İngiltere Merkez Bankasının sıkı duruşu koruyacak mesajlar vermesi bekleniyor.

Sterlin düşüşte

Faiz kararı öncesi bekleyişin etkisi ve dünkü Fed toplantısının ardından doların güçlenmesiyle sterlin bugün %1 üzerinde düşüş yaşıyor. İngiltere Merkez Bankasının enflasyon kararlılığının yanında zor durumda olan ülke ekonomisi, büyümedeki yavaşlık ve konut sektörüne dair vereceği mesajlar oynaklığı artırabilir.

Yazar: Deniz Engin