İngiltere, sabit kripto paraların düzenlenmesini içeren yasa tasarısını sundu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – İngiltere, Brexit sonrası mali yasalarını revize etme çabasında sabit kripto paraların düzenlenmesini de içeren yeni bir piyasa yasası üzerinde çalışıyor.

Birleşik Krallık’ta dün İngiltere Hazinesi, belirli standartları karşılayan sabit kripto varlıkların, dijital ödeme yöntemi olarak kullanılmasına izin veren yeni bir yasa tasarısı sundu. 

Birleşik Krallık’ta finansal hizmetler ve piyasalar yasa tasarısı onaya sunuldu

Dün İngiltere alt parlamentosunda sunulan yasa tasarısının Birleşik Krallık’ın küresel finans merkezi konumunu koruma ve ülkenin küresel pazarlarda rekabet gücünü artırma amacı taşıdığı dile getirildi. 

Yasa tasarısında ülke sınırları içinde faaliyet gösteren şirketlerin yeni teknolojileri denemelerine olanak sağlayacak finansal piyasa altyapısının da kurulması maddesi dikkat çeken konulardan biriydi. Yeni teknolojilerin test edilmesi maddesi, Birleşik Krallık’ın son zamanlarda kripto dostu yaklaşımıyla da uyumlu olarak yorumlandı.

Yasa tasarısı, ayrıca sabit kripto paraların düzenlenmesi ve yönetiminin verimli şekilde yapılması için sağlam bir finansal altyapı oluşturulmasını da içeriyor.

İngiltere Maliye Bakanı Nadhim Zahawi, yeni Finans ve Piyasalar Yasası hakkında yaptığı açıklamada tasarının ülkede kripto varlıkları güvenli şekilde benimsemesi ve teknolojisi için lider olma konumunu güçlendireceğini söyledi. Kripto paraların gelişimini desteklemeye yönelik konulara odaklanan yasa tasarısı, ayrıca yatırımcıların, dolandırıcılık faaliyetlerinden korunmasını sağlayacak maddeler de içeriyor.

Ülkeler, kripto piyasalarını düzenleme çalışmalarına devam ediyor

Dünya genelindeki ülkeler, kripto paraların düzenlenmesi konusunda çalışmalarına devam ederken henüz bu sektör için net bir yasa belirleyen ülke bulunmuyor. Son gelişmelerde G20 ülkelerinin, Ekim ayında kripto paralar için küresel bir düzenleme çerçevesi oluşturmak için bir araya geleceği aktarılmıştı.

Birleşik Krallık ise şu an kripto paralar ve sabit kripto varlıkların kullanımı konusunda olumlu bir yaklaşımı benimseyen bir görüntü çiziyor. Ülkede yeni finans ve piyasalar tasarısı yasalaşırsa Birleşik Krallık vatandaşlarının sabit kripto paraları, ödeme işlemlerinde rahat şekilde kullanabilmesinin kapısı açılmış olacak.

Yazar: Günay Caymaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir