İngiltere’de 3Ç GSYİH, enerji ve hayat pahalılığının etkisiyle %0,2 düştü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith

İngiltere ekonomisi; Avrupa’daki enerji krizinin enflasyonu son 40 yılın en yüksek seviyesine çıkarmasıyla Eylül ayına kadar olan üç aylık dönemde altı çeyrek sonra ilk kez küçüldü.

GSYİH, Eylül ayında sanayinin beklenenden daha güçlü bir performans göstermesi sayesinde ikinci çeyreğe kıyasla %0,2’lik bir düşüş kaydederek %0,5’lik beklentiye kıyasla biraz daha iyi bir sonuç elde etti. Endüstriyel üretim %0,2 arttı ve imalat üretimi yatay seyretti. Her ikisi için de düşüş bekleniyordu. Ancak Kraliçe Elizabeth’in resmi yas dönemi, faaliyetleri azalttığı için bu durum, GSYİH’nin Eylül ayında %0,6 küçülmesini engellemeye yetmedi.

Yine de rakamlar, İngiltere Merkez Bankasının (BoE) son on yılların en uzun resesyonu olabileceği uyarısında bulunduğu, enflasyon ve agresif faiz artışlarının hem tüketici hem de iş dünyası hissiyatına zarar verdiği bir döneme girildiğini gösteriyor.

Rakamlar, İngiltere’nin G7 ekonomileri arasında GSYİH’si hâlâ salgın öncesi seviyelerin altında olan tek ülke olduğu anlamına geliyor ki bu da Brexit’in yarattığı ve ülkenin ihracatçılarına zarar verip iş gücünün altını oyarak büyümenin önünde duran yapısal engellerin bir kanıtı.

Üçüncü çeyrekte genel olarak hizmet sektöründeki üretim, tüketiciye yönelik hizmetlerdeki düşüşün etkisiyle yatay seyretti. Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), özellikle perakende satış hacminin bu dönemde %1,9 düştüğünü açıkladı. Bu arada üretim sektörü %1,5 oranında daralırken imalat sektörünün 13 alt sektörünün tamamında üretimde düşüş kaydedildi.

Liz Truss’un kısa süreli başbakanlık dönemine eşlik eden piyasa çalkantıları ve düzenlenmiş hanehalkı enerji fiyatlarında Ekim ayından itibaren görülen keskin artış nedeniyle dördüncü çeyreğin rahatlama getirmesi pek beklenmiyor. GfK‘dan alınan rakamlara göre tüketici güveni rekor seviyeye geriledi.

Pantheon Macroeconomics analisti Samuel Tombs, müşterilerine gönderdiği bir notta “Talep göstergelerinin çok düşük olması – bileşik PMI anketinin sipariş endeksi Eylül ayındaki 48,6 puandan Ekim ayında 46,8’e düştü – ve tüketicilerin güvenindeki büyük gerileme, GSYİH’nin 4Ç’de muhtemelen tekrar düşeceğini gösteriyor.” dedi. Tombs, 2024’te ufak bir toparlanmadan önce GSYİH’nin gelecek yıl %1,5 daha küçülmesini bekliyor.

Bu rakamlar, ABD’nin Perşembe günkü enflasyon raporuyla desteklenen sterlin üzerinde çok etki etmedi. Bu durum dolarda sert bir satış dalgasını ve ABD borsalarında aynı şiddette bir ralliyi tetiklemiş ve Fed’in para politikasını sıkılaştırma döngüsünü, Başkan Jerome Powell’ın son basın toplantısında önerdiğinden daha erken sonlandıracağı umutlarını beslemişti.