İngiltere’de konut fiyatları, mortgage krizi nedeniyle Eylül ayında 2 yılın en büyük düşüşünü yaşadı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith

Liz Truss’un talihsiz başbakanlığının yarattığı kaostan dolayı mortgage piyasasının sıkışmasıyla, Eylül ayında İngiltere’de konut fiyatları pandeminin ilk günlerinden bu yana en hızlı düşüşünü yaşadı.

Kredi kuruluşu Nationwide tarafından derlenen endekse göre ortalama konut fiyatları, bir önceki aya göre %0,9 düşerken bir önceki yıla göre %7,2 artış gösterdi. Bu, Nisan 2021’den bu yana görülen en yavaş yıllık büyüme oranı oldu.

Rakamlar, Truss’un “mini bütçesine” tepki olarak piyasa faizlerinin hızla yükselmesiyle kredi verenlerin yüzlerce ürün teklifini geri çektiği mortgage piyasası için perişan bir ayı yansıtıyor.

Truss’un Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng, geliri arttırmak için herhangi bir telafi mekanizması sunmadan 50 yılın en büyük vergi indirimlerini önermiş ancak piyasaların, bu önerilerin zaten ciddi olan enflasyon sorununu daha da kötüleştireceğine karar vermesi üzerine planlarından vazgeçmek zorunda kalmıştı.

Nationwide baş ekonomisti Robert Gardner, “Piyasa, piyasa faizlerinde keskin bir yükselişe yol açan mini bütçenin ardından yaşanan kargaşadan etkilendi kuşkusuz.” dedi. “Daha yüksek borçlanma maliyetleri, hanehalkı finansmanının zaten yüksek enflasyon nedeniyle baskı altında olduğu bir dönemde konut satın alınabilirliğini daha da zorlaştırdı.”

Piyasa, Truss göreve gelmeden önce bile zirve belirtileri göstermeye başlamıştı. 30 yıldan uzun bir süredir görülen en yüksek enflasyon, hanehalkı bütçelerini giderek daha fazla zorluyordu. İngiltere Merkez Bankası (BoE), temel faiz oranını 2008 finans krizinden bu yana en yüksek seviyeye çıkarmıştı. Para Politikası Kurulu Perşembe günü toplandığında 75 baz puan daha artışla faizleri %3’e yükseltebilir.

Pantheon Macroeconomics’in İngiltere analisti Samuel Tombs, “Nationwide’ın verileri, İngiltere’deki konut fiyatlarının hem mortgage oranlarındaki artışa hem de reel harcanabilir gelirler üzerindeki baskıya dayanamayacağına dair ilk somut kanıtı ortaya koyuyor.” şeklinde tweet attı.

Ancak veriler yine de Salı günü ülkedeki konut inşaatçıları tarafından dikkate alınmadı. İnşaatçılar; Fed’in para politikasını sıkılaştırmaya son vereceğine dair artan umutlar ve Çin hükümetinin bu yıl Çin ekonomisi üzerinde ciddi baskı oluşturan katı COVID-19 politikasını yumuşatabileceğine dair doğrulanmamış haberler üzerine genel piyasa rallisine kapıldı. Taylor Wimpey (LON:TW), Barratt (LON:BDEV) ve Bellway (LON:BWY) hisselerinin tümü %1 ile %2 arasında artış gösterdi.