İngiltere’nin güçlü GSYH verileri Avrupa borsalarını canlandırmada başarılı olamadı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Peter Nurse 

Çarşamba günü Avrupa piyasaları zayıfladı. Yatırımcılar, ABD’nin son enflasyon raporunu temkinli bir şekilde bekliyor.

DAX %1,2 düşerken CAC 40 ve FTSE 100 %0,9 geriledi.

Yatırımcılar, Haziran ayına ait TÜFE verilerini beklerken bu haftayı diken üstünde geçiriyor.

Gıda ve enerji dahil yıllık ana enflasyonun, Haziran ayında %8,8’e yükselmiş olması bekleniyor.

Böyle yüksek bir rakam, son toplantıda 75 baz puanlık artırım yapan Fed’i, ABD ekonomisini resesyona sokma riskine rağmen agresif faiz artırımlarıyla yoluna devam etmeye ikna edebilir.

Avrupa’dan iyi haberler de var: İngiltere ekonomisi Mayıs ayında güçlü bir şekilde büyüdü. GSYH, inşaat üretimindeki %1,4’lük ve endüstriyel üretim ile imalat üretiminde yaşanan güçlü artışlar sayesinde %0,5 yükselerek beş ay içindeki en iyi performansını gösterdi.

Kurumsal cephede; J D Wetherspoon (LON:JDW) hissesi %5,2 değer kaybetti. İngiltere bar zinciri, satışların pandemi öncesindeki seviyelere yaklaşacak şekilde toparlanışı karşısında iş gücü maliyetlerindeki artışa değinerek tüm yıl için beklenenden daha yüksek bir zarar paylaşacağı konusunda uyardı.

Credit Suisse (SIX:CSGN), 1a Immo PK gayrimenkul fonunun ilk halka arzını, piyasa türbülansından dolayı erteledikten sonra hisseleri %2,6 düşüş gösterdi.

SAS (ST:SAS) %13 üzerinde değer kazandı. Hava yolu şirketi ve grevdeki pilotları temsil eden sendikalar, 4 Temmuz’da başlayan tartışmayı bitirmek amacıyla Çarşamba günü görüşmelere devam edecek.

Enflasyon verileri öncesi petrol fiyatları yükseliş seyri gösteriyor.

Amerikan Petrol Enstitüsünün Salı günü paylaştığı rapora göre 8 Temmuz haftasında ABD’nin ham petrol stokları 4,8 milyon varil artış göstererek petrol talebiyle ilgili endişeleri artırdı.

Hükümetin resmi stok raporu Çarşamba günü paylaşılacak.

WTI %0,8 artarak 96,58 dolar olurken Brent %0,7 yükselişle 100,22 dolardan işlem gördü. Her ikisi de Salı günü %7 civarı düşüş yaşayarak Nisan ayından beri ilk kez 100 dolar altına indi.

Son olarak altın vadeli işlemleri, %0,1 artışla 1.725,45 dolar olurken EUR/USD %0,1 değer kaybederek 1,0027’den alıcı buldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir