İngiltere’nin yeni kripto düzenlemesi önemli kararlar içeriyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – İngiltere’nin ülkedeki mali düzenleyicinin kripto alanındaki yetki alanını genişletecek ve kripto paraların satış ve pazarlamasıyla ilgili yeni düzenlemeleri açıklaması bekleniyor.

Birleşik Krallık sınırları içinde faaliyet gösteren kripto endüstrisinin daha sıkı denetlenmesini içeren düzenlemelerin merkezleri farklı ülkelerde olan şirketlerin faaliyetlerini kısıtlayıcı maddeler de içereceği bildirildi. 

Financial Times’ın haberine göre ek düzenlemeler hali hazırda parlamento onayına sunulan bir yasa tasarısına eklenecek. Sabit kripto paraları ve kripto varlıkları tanımlayan çeşitli bölümlere sahip olan Finansal Hizmetler ve Piyasalar Yasa Tasarısı, Birleşik Krallık’ın Brexit sonrası finans sektörünü yeniden yapılandırmak için tasarlandı.

Ülkede faaliyet gösteren kripto endüstrisi liderleri ise ek düzenlemeler yerine Avrupa Birliği gündeminde olan Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) yasa tasarısı ya da ABD’de görüşülen yasa tasarısına benzer daha kapsamlı bir yasanın oluşturulmasını talep ediyor. 

Bu tür bir yaklaşımın endüstrinin ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalabileceği konusunda endişelerini paylaşan endüstri liderleri, FTX borsasının çöküşüne benzer bir olayın ülke sınırları içerisinde yaşanmaması için yasa koyucuların konuyu daha ciddiye alması gerektiğini düşünüyor. 

Diğer yandan Birleşik Krallık’ta uygulanması muhtemel ek düzenlemelerin FTX çöküşü sonrası ortaya çıktığı görülüyor. Ayrıca düzenlemede Birleşik Krallık Mali Yürütme Otoritesi’nin yetkilerinin genişletilmesi ve yabancı şirketlerin faaliyetlerinin kısıtlanmasıyla dış etkilerden kaynaklı sorunların ülkenin finansal istikrarını tehdit etmesini önleme amacını taşıyor. 

Sonuç olarak İngiltere’de Finansal Hizmetler ve Piyasalar Tasarısının onaylanmasıyla birlikte kripto alanında faaliyet gösteren şirketlere yönelik baskı daha da artabilir. 

Yazar: Günay Caymaz