Intel, tahminlerin altında rapor paylaşacak – Citi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Sam Boughedda

Citi analistleri Perşembe günü yayımladıkları bir notta düşen PC talebi, hisse kaybı ve envanter birikimi nedeniyle Intel’in (NASDAQ:INTC) konsensüsün altında bir rapor ve hedef bildireceklerine inandıklarını söyledi.

Intel üçüncü çeyrek sonuçlarını bugün piyasa kapandıktan sonra açıklayacak.

Hisse senedi üzerinde “nötr” nota ve 30 dolar fiyat hedefine sahip olan analistler; faaliyet giderlerindeki kesintilerin yardımcı olabileceğini ancak üretim ve büyüme hedeflerine ulaşma konusundaki temel sorunları çözmeyeceğini açıkladı.

“Intel’in 3Ç22 satışlarının; pay kaybı ve PC düzeltmesinden dolayı 15 milyar dolar (%2 düşüş) ile 15,5 milyar dolar (çeyrek bazda %1 artış) olan konsensüsün altında gerçekleşmesini bekliyoruz. Düşük vergiler ve hisse sayısı nedeniyle 3Ç22 EPS (hisse başına kazanç) değerimiz 0,18 dolar ile 0,15 dolarlık konsensüsün üzerinde.” diye yazdı analistler. “Intel’in 4Ç22 satışlarının, PC ve veri merkezi düzeltmesi nedeniyle 16,3 milyar dolar (çeyrek bazda %5 artış) olan konsensüsün altında, 15,5 milyar dolar (çeyrek bazda %1 artış) olarak gerçekleşeceğini düşünüyoruz. 4Ç22 brüt kâr marjının %47 ile %50,4 olan konsensüsün altında olacağına inanıyoruz. 4Ç22 EPS için de beklentimiz 0,30 dolar ile 0,52 dolarlık konsensüsün %43 altında.”

Analistler ayrıca Intel’in giderleri azaltmak için çok sayıda kişiyi işten çıkarmasını bekliyor ancak maliyet azaltma çabalarını “üretimin temel sorunlarını çözmek ve Intel’in avantajının olmadığı düşük marjlı pazarları takip etmek için önemsiz” olarak görüyorlar.

“Mevcut yatırım planları göz önüne alındığında Intel’in temettülerinin 2023’te risk altında olabileceğine inanıyoruz. C23 EPS değerimiz olan 1,37 dolar konsensüsün %17 altında ve INTC için ‘nötr’ notumuzu koruyoruz ve konsensüs tahminlerinin daha da düşmesini bekliyoruz.”