İş Bankası ve Vakıfbank bilanço rakamlarını açıkladı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Türkiye İş Bankası (ISCTR) ve Vakıfbank (VAKBN), bugün 2022 yılı üçüncü çeyreğine ait finansal sonuçları kamuoyu ile paylaştı.

Türkiye İş Bankası son açıklanan bilanço rakamlarına göre Türkiye’nin en büyük özel bankası konumunu korudu. Banka, Eylül 2022 itibarıyla aktif büyüklüğünü 2021 yıl sonuna göre %39,3 artırarak 1,29 trilyon TL’ye yükseltti. İş Bankası’nın aynı dönemde nakdi kredi hacmi, 711,6 milyar TL’ye, gayrinakdi kredi hacmi ise 229,3 milyar TL’ye yükseldi. Böylece İş Bankası’nın ekonomiye sağladığı toplam kaynak tutarı 940,9 milyar TL’ye ulaştı.

Bankanın toplam mevduat hacmi, Eylül 2022 döneminde 837,7 milyar TL olarak gerçekleşti. Bu kalem içinde TP mevduat hacmi ise yıl sonuna göre %93,5 oranında artarak 324,3 milyar TL’ye yükseldi.

Türkiye İş Bankası tarafından yapılan açıklamada bankanın uluslararası kredibilitesinin bir sonucu olarak kaynak çeşitliliğini artırmaya devam ettiği üzerinde durulurken, pasiflerinin vadesinin uzatıldığı bildirildi. Bu dönemde banka, seküritizasyon programı kapsamında kadın girişimciler, yenilenebilir enerji yatırımları ve konut finansmanında kullandırılmak üzere, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Uluslararası Finans Kurumundan (IFC) 227 milyon dolar tutarında kaynak sağladı. İş Bankası, ayrıca bu dönemde Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) ile küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) finansmanında kullanılmak üzere 100 milyon dolar tutarında, 5 yıl vadeli kredi anlaşması imzaladı.

İş Bankasın’dan yılın ilk 9 ayında 38 milyar TL net kâr

Türkiye İş Bankası, yılın ilk 9 ayında 38 milyar TL ner kâr açıkladı. Bankanın sermaye yeterlilik oranı ise %22,1 olarak kaydedildi. Özkaynak büyüklüğü ise 146,7 milyar TL’ye ulaştı.

VakıfBank, 3. çeyrekte 1,4 trilyon TL aktif büyüklüğe ulaştı

Vakıfbank tarafından yapılan açıklamada bankanın aktif büyüklüğünün geçen yılın aynı dönemine göre %80 oranında yükselişle 1,4 trilyon TL’ye yükseldiği bildirildi. Banka, aynı zamanda ekonomiye nakdi ve gayri nakdi kredilerle yıllık bazda %70 büyümeyle 1,042 trilyon TL kaynak sağladı.

Vakıfbank, ilk 9 ayda 15,61 milyar TL net kâr açıkladı 

Vakıfbank mevduat tarafında da yıllık bazda %105 yükselişle 956 milyar TL’ye ulaşırken bu rakamın 219 milyar TL’sinin vadesiz mevduatlardan oluştuğunu raporladı. Ayrıca yapılan açıklamda kur korumalı mevduat hesaplarının 150 milyar TL’yi aştığı vurgulanırken TL mevduatlarının yıllık %111 yükselişle 505 milyar TL’ye çıktığı görüldü. Banka, faaliyetleri sonucunda yılın ilk 9 ayında 15,61 milyar TL net kâr elde etti.

Yazar: Günay Caymaz