İş gücü piyasası verileri, Johnson’ın istifası, Çin’in teşvik planı – Piyasalarda neler oluyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith 

İşsizlik başvuruları ve Challenger İşten Çıkarmalar raporu, Cuma günkü istihdam raporu öncesinde piyasaların değerlendireceği şeyler sunarken Fed yetkililerinin konuşmaları, insanların bunları yorumlamasına yardımcı olacak. Çin, yılın ikinci yarısında büyük bir teşvik programı planlıyor. Merck, rapora göre kanser uzmanı Seagen’ı 40 milyar dolar karşılığında satın almaya yakın. Shell (LON:RDSa), öngörülebilir bir gelecekte petrol ve gaz fiyatlarının tekrar yükseleceğinin sinyalini verirken İngiltere Başbakanı Boris Johnson sonunda havlu attı.

İşte 7 Temmuz Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. İş gücü piyasasına dair veriler ve Fed konuşmaları

Haziran ayı istihdam raporu öncesi Perşembe günü Challenger İşten Çıkarmalar anketi ve haftalık işsizlik başvuruları raporu paylaşılacak.

Bu veriler, son haftalarda durulma işaretleri görülmesine rağmen tarihsel olarak kıyaslandığında hâlâ olağanüstü şekilde dar olan iş gücü piyasasına dair fikir sunacak. Dün paylaşılan JOLTs İş Olanakları ve İş Gücü Devir Anketi, bu bahar gördüğü seviyelere göre büyük düşüşler yaşamış olmasına rağmen Mayıs ayında her işsiz başına yaklaşık iki açık pozisyon olduğunu gösterdi.

Diğer işlerin mevcudiyeti, son artışlara rağmen hâlâ tarihin en düşük seviyelerinde olan işsizlik ödeneği başvurularını sınırlayan büyük bir faktör. Bugün kayda değer bir diğer rapor da Mayıs ayına ait ticaret verileri olabilir. Nisan ayında ithalat, bir yıl içinde ilk kez düşüş yaşadı.

Fed’den Chris Waller ve James Bullard ise gün içinde konuşma yapacak.

2. Çin büyük bir mali teşvike hazırlanırken ECB tutanakları sıkılaşma baskılarını yansıtacak

Bloomberg’e göre Çin, devam eden gayrimenkul krizini atlatmaya ve karantinalar nedeniyle zarar görmüş bir ekonomide tüketici talebini canlandırmaya yardımcı olmak adına ikinci yarıda ekonomi için 220 milyar dolarlık mali teşvik programı düşünüyor.

Program, çoğu altyapıya yönelik olan yerel yönetimlerin borç ihracında büyük bir artışa imkan sağlayacak – bu, büyümeyi teşvik etmek için Pekin’in yeni ve daha etkin yollar bulma çabasını gösteriyor. Bloomberg dikkate alınan 1,5 trilyonluk tahvil satışının, gelecek yılki yerel borç ihracı kotasından çekileceğini söyledi.

Bu plan uygulanırsa Çin Halk Bankasının para politikasını genişletme imkanı sınırlanabilir. Dünyanın geri kalanında para politikası, ters yönde ilerlemeye devam ediyor. Polonya Merkez Bankasının da faizlerde 75 baz puanlık artış yaparak 2003’ten beri gördüğü en yüksek seviyeye çıkarması bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankasının (ECB) son toplantısına dair tutanaklar, faizleri daha hızlı artırması konusunda yaşadığı baskıya ışık tutabilir.

3. Merck/Seagen anlaşmasını bekleyen borsalar artışla açılacak

Son ekonomi verileri, Fed Başkanı Jerome Powell’ın ekonominin daha yüksek faizlerle baş edebileceği yönündeki iddiasını desteklerken ABD borsaları Çarşamba günkü artışı sürdürecek.

Dow Jones 71 puan artarken S&P 500 ve Nasdaq 100 endeksleri de paralel artışlar yaşadı. Üç endeks de Çarşamba günü %0,3 civarında değer kazanmıştı.

İlgi çekebilecek hisseler arasında Merck bulunuyor. Wall Street Journal şirketin, kanser uzmanı Seagen’ı 40 milyar dolar karşılığında almaya yakın olduğunu raporladı. Samsung’un (KS:005930) güçlü olsa da beklentilerin altında kalan sonuçlarının ardından çip üreticileri ile 4-1 hisse bölünmesi duyuran GameStop (NYSE:GME) da dikkat çekecek.

4. Johnson havlu attı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın kaçınılmaz sonu kabul etmesiyle sterlin yükseldi. İngiltere medya raporlarına göre Londra’da öğle saatlerinde Muhafazakar Parti lideri olarak istifasını duyuracak. Partisi başbakanlık için adayları belirlemeye çalışırken resmi olarak yaz boyunca görevinde kalma niyetinde.

Bu, ekonominin hayat pahalılığından dolayı büyük oranda yavaşladığı bir dönemde İngiltere varlıkları için üç aylık bir sürüklenme anlamına gelebilir. Daha olumlu bakarsak bu, Brexit ticaret anlaşmasını tek taraflı olarak feshederek AB ile ilişkileri daha da kötüleştirecek radikal bir aksiyon riskini ortadan kaldırıyor.

Salı günü maliye politikasında sıkılaştırmaya gidememenin ağır hayal kırıklığı ile maliye bakanlığından istifa eden Rishi Sunak, Johnson’ın yerine favori olarak gösterildi. Muhafazakar milletvekillerinin anket puanları düşerken böyle şahin bir davranışı göze alıp alamayacakları ise belirsiz.

5. EIA verileri öncesinde petrol yükseldi; Shell boğa sinyaller gönderiyor

Ham petrol fiyatları yükselse de en azından ABD’de 100 dolar altında kaldı. Amerikan Petrol Enstitüsünün, normalde talepte zirvenin görüldüğü bir dönem olan 4 Temmuz tatiline rağmen ham petrol stoklarında beş hafta içinde dördüncü kez artış olduğunu gösteren verileri, petrol fiyatlarını pek etkilememiş görünüyor.

ABD hükümetinin (EIA) verileri, tatil nedeniyle her zamankinden bir gün sonra bugün paylaşılacak. Dün İngiltere’nin petrol ve gaz devi Shell, bu yıl yaşananların petrol ve gaz fiyatları için orta vadeli görünüme etkisiyle ilgili güçlü bir sinyal vererek pandemi döneminde yaşadığı 4,5 milyar dolarlık zarardan kurtuldu. Bu, bilançoya yönelik Rus hükümetinin Sahalin-2 gaz projesini kamulaştırmasından kaynaklı darbeyi yumuşatacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir