ISM imalat dışı anketi, dayanıklı mal siparişleri, kripto piyasalarında toparlanma – Piyasalarda neler oluyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith

Çin’deki varlıklar, ülkenin yeniden açılma umutlarının artmasıyla yükseliyor. OPEC+’nın üretim kotalarını değiştirmemesinin ardından Avrupa’nın Rus ham petrol ve ürünlerine uyguladığı ambargonun yürürlüğe girmesiyle petrol de yükseliyor. Hisse senetleri, Apple tedarikçisi Foxconn’un Kasım ayında aylık gelirinde %29’luk bir düşüş bildirmesiyle düşüşle açılmaya hazırlanıyor. ISM’nin imalat dışı anketi, enflasyon baskıları kokan bir iş gücü piyasası raporuna ek olacak ve kripto paralar, Genesis’le ilgili devam eden endişelere rağmen toparlanmaya devam edecek.

İşte 5 Aralık Pazartesi günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Çin yeniden açılıyor (mu?)

Çin’in varlıkları; gittikçe daha çok şehrin halk sağlığı tedbirlerini gevşettiğini duyurması ve ülkenin ekonomiyi yeniden açma konusunda ciddi olduğuna dair inancı güçlendirmesiyle, endüstriyel emtia fiyatlarını yukarı çekerek güçlü bir toparlanma yaşadı.

Offshore yuan dolar karşısında 7 seviyesini aşarak son iki buçuk ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Başta Hang Seng TECH olmak üzere sarsılan borsa endeksleri yeniden yükselişe geçerken ham petrol ve demir cevheri fiyatları keskin bir artış gösterdi ve cevher fiyatlarındaki artış, madencilik hisselerindeki yeni kazançlara da katkıda bulundu.

Hafta sonu Şangay ve komşusu Hangzhou kısıtlamalarını gevşetirken Çin Hastalık Kontrol Merkezi uzmanları, ülkenin hızlı antijen testlerini benimsemesi ve sadece hafif seyirde hastalığı olan insanlar için evde izolasyona izin vermesi gerektiğini söyledi.

2. Petrol Çin’le ilgili haberler üzerine yükseldi; Rus petrol ambargosu yürürlüğe giriyor

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Rusya’nın başını çektiği müttefikler (OPEC+), dünyanın çeşitli yerlerinden gelen karmaşık haber akışının neden olduğu yüksek belirsizlik ortamında mevcut üretim kotalarını bir ay daha uzattı.

Çin’de bastırılmış talebin ortaya çıkacağına dair beklenti sayesinde WTI vadeli işlemleri %2,6 artışla 82,07 ve Brent %2,6 artışla 87,83 dolara ulaştı.

Ancak ABD ve Avrupa’da yaklaşan resesyon riski, talebin önünde bir engel olmaya devam ederken AB’nin Pazartesi günü yürürlüğe girecek olan Rus petrol ithalatına yönelik ambargosunun etkileri belirsizliğini koruyor. AB, G7’deki ortaklarıyla birlikte kargo fiyatı varil başına 60 doların altında olmadığı sürece Rus petrolü taşıyanlara nakliye ve sigorta hizmetleri sağlanmasına da yasak getirdi. Rusya, G7 “fiyat tavanına” uyan hiçbir alıcıya satış yapmayacağını yineledi.

3. Borsa düşüşle açılacak; Hon Hai güncellemesinin ardından gözler Apple’da

Kasım ayı istihdam raporunun beklenenden daha güçlü çıkması, Fed’in faiz artırımı döngüsünün kısa sürede tamamlanacağına inananları sarsıcı bir şekilde gerçek dünyaya döndürdükten sonra ABD borsaları düşüşle açılmaya hazırlanıyor.

Dow Jones 139 puan düşerken S&P 500 de benzer miktarda ve Nasdaq 100 %0,2 düşüş gösterdi.

Fason üretici Hon Hai Precision (TW:2317) – diğer adıyla Foxconn – Zhengzhou’daki iPhone City’deki faaliyetlerinin ciddi şekilde felce uğraması nedeniyle Kasım ayı gelirinin Ekim ayına göre %29 düştüğünü ve işçilerin karantina koşullarına karşı isyan ettiğini açıklamasının ardından Apple (NASDAQ:AAPL) hisseleri gün içinde dikkatle izlenebilir. Zaman zaman şiddet içeren protestolar, Pekin’in, katı COVID-19 politikasını katı bir şekilde uygulamaktan uzak durmasına neden olan önemli bir faktör gibi görünüyor.

Wall Street Journal tarafından üretimini Çin dışına taşıma planları yaptığı bildirilen Apple, piyasa öncesinde yatay seyretti.

4. ISM imalat dışı anketi ve dayanıklı mal siparişleri beklenirken Euro Bölgesi’nden gelen perakende satış verileri düşüş gösterdi

Cuma günü açıklanan ve iş gücü eksikliğinin enflasyon baskılarında olumlu bir etkiye sahip olmadığını gösteren İstihdam Piyasası Raporunun ardından Tedarik Yönetim Enstitüsünün (ISM) imalat dışı anket verileri, kilit hizmet sektörünün sağlığına daha fazla ışık tutacak.

Analistler, ISM’nin satın alma müdürleri endeksinin 54,4’ten 53,3’e düşmesini bekliyor ki bu seviye hâlâ güçlü bir büyüme oranına işaret ediyor. Özellikle ilgi çekici olan, istihdam ve fiyatlar alt endeksleri olacak ki fiyatlar rekor seviyeye yakın seyretmeye devam ediyor.

Öte yandan Ekim ayı dayanıklı tüketim malları ve fabrika siparişleri ile Conference Board’un iş gücü eğilimleri endeksi açıklanacak. Euro Bölgesi’nden gelen veriler, tahmin edilebileceği üzere kötüydü: Euro Bölgesi perakende satışları Ekim ayında %1,8 düşerken Kasım ayı PMI’ları, bölgenin açıkça daralma bölgesinde olduğunu doğruladı.

5. Genesis endişelerine rağmen kripto piyasasında toparlanma sürüyor

Kripto para fiyatları, varlık sınıfını kötü bir şekilde resmetmeye devam eden yeni ifşalara ve yorumlara rağmen hafta sonu güçlü işlem gördü.

Financial Times, dijital varlık ticaret grubu Genesis ve ana şirketi Barry Silbert’s Digital Currency Group’un, Winklevoss ikizlerinin kripto borsası Gemini’nin müşterilerine 900 milyon dolar borçlu olduğunu bildirdi. Genesis’ten ve Gemini’nin amiral gemisi olan kredi projesi Earn programından para çekme işlemleri, üç hafta boyunca askıya alındı ve bu askıya alma işleminin yakın zamanda kaldırılacağına dair pek işaret yok.

Ayrıca gözden düşmesi ile sorunlara neden olan Sam Bankman-Fried; FT ve WSJ ile yaptığı röportajlarda FTX ve hedge fonu iştiraki Alameda Research’teki gerçek durum hakkında bilgisiz olduğu iddialarını güçlendirerek başını belaya sokmaya devam etti.

Yine de Bitcoin üç haftadan uzun bir süredir ilk kez 17.000 doların üzerine çıkarken alt coin’ler de iyileşmeye devam etti.