ISM ve işsizlik başvuruları, Çin’de karantina, NVIDIA’dan uyarı – Piyasalarda neler oluyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith 

Çin’in en büyük şehirlerinden biri COVID-19 salgını nedeniyle karantina altına alındı ve dünya genelinde emtia ve hisse senetlerini düşürdü. İş gücü piyasasıyla ilgili veriler ve ISM imalat anketi öncesinde ABD borsaları beşinci kez düşüşe hazırlanıyor. Çin’de özel sektör imalatçıları geçen ay yeniden küçülme bölgesine girdi. Çip üretimindeki sıkıntılara NVIDIA’nın uyarısı da eklenirkeb Broadcom piyasa kapandıktan sonra kazanç raporunu paylaşacak.

İşte 1 Eylül Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Çin’in kapanması emtiaları ve hisse senetlerini düşürdü

Pekin’in COVID-19’a karşı sıfır tolerans politikası, Sichuan eyaletinin başkenti olan ve 21 milyon kişiyi barındıran Chengdu şehrinin karantina altına alınmasıyla emtia piyasalarına tekrar musallat oldu.

Haber özellikle baz metal fiyatlarını ciddi şekilde etkiledi ve bakır, nikel ve alüminyum %2’nin üzerinde düşüş yaşarken çinko %6’nın üzerinde değer kaybetti. BHP (LON:BHPB) ve Rio Tinto (LON:RIO) gibi madencilik hisseleri de sert düşüşler yaşadı.

Chengdu, dünya piyasaları için Şanghay kadar doğrudan bir öneme sahip olmasa da önemli bir sanayi merkezi. Volvo Cars (ST:VOLCARb) buradaki fabrikasının geçici olarak kapanacağını söyledi. Diğerlerinin de bu yolu takip etmesi muhtemel.

2. ABD işsizlik başvuruları, ISM anketi

ABD’de ekonomik veri akışı, Challenger’ın Ağustos ayı işten çıkarmalar anketi, işsizlik başvuruları son olarak Tedarik Yönetim Enstitüsünün (ISM) satın alma müdürleri endeksi ile yoğun ve hızlı bir şekilde devam ediyor.

Veriler, sıkılaştırıcı para politikası döngüsünün çabucak sona ermesine yönelik umutları geçen hafta art arda darbe alan bir piyasada açıklanacak. Benzer yorumları en son Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester Çarşamba günü yaparak özellikle ilk faiz indiriminin 2024’ten önce yapılacağı yönündeki umutları söndürdü.

Challenger’ın anketinin işten çıkarmaların hızında bir artış olduğunu teyit etmesi muhtemel ancak son işsizlik başvuruları rakamları ve Çalışma Bakanlığının Salı günkü JOLTS anketi, hâlâ çok sayıda açık pozisyon olduğunu gösterdi. İlk işsizlik başvurularının biraz daha yükselerek 248,000’e ulaşması bekleniyor.

ISM PMI, tedarik zincirindeki darboğazların aşılmasında yaşanan ilerleme açısından daha ilginç olabilir. Ancak ADP’nin Çarşamba günkü istihdam raporu, imalat sektöründe net işe alımların durma noktasına geldiğini doğruladı.

3. Fed’in yön değiştireceğine dair umutlar azalırken borsalar düşüşle açılacak

Çin’den gelen haberlerin ekonomiye ilişkin hissiyata bir darbe daha indirmesi ve bunu telafi edecek düşük bir enflasyon oranı sunmaması nedeniyle ABD borsaları bu sabah, piyasa öncesindeki her zamanki sıçrayışına bile kalkışmıyor.

Dow Jones vadeli işlemleri 161 puan düşerken S&P 500 vadeli işlemleri %0,7 ve Nasdaq 100 vadeli işlemleri %1,1 geriledi. Ana nakit endeksleri Çarşamba günü %0,6 ile %0,9 arasında değer kaybederek dört gün üst üste değer kaybetti.

İlgi çekebilecek hisse senetleri arasında; son açıkladığı büyük maliyet azaltma tedbirleri, Çarşamba günü piyasa kapanışından sonra bile hissedeki satışları durdurmaya yetmeyen Bed Bath & Beyond (NASDAQ:BBBY) ve Wall Street Journal’ın Amazon (NASDAQ:AMZN)’un Prime hizmetine benzer bir üyelik programı planladığını bildirdiği Walt Disney (NYSE:DIS) yer alıyor.

Hormel Foods (NYSE:HRL) ve Campbell Soup (NYSE:CPB) kazançlarını piyasa öncesinde açıklayacakken Lululemon (NASDAQ:LULU) kapanış zilinden sonra paylaşacak.

4. NVIDIA Çin’deki satışlarına yeni bir darbe uyarısında bulundu; Broadcom kazanç raporu bekleniyor

NVIDIA’nın (NASDAQ:NVDA) yaptığı ve yapay zeka çiplerinin Çin’e satışına ABD’nin getirdiği kısıtlamaların gelirlerine bir darbe daha vuracağını söylediği uyarının ardından yarı iletkenler de odak noktası olacak gibi görünüyor.

NVIDIA, bazı ürünlerini ihraç etmek için lisans alma zorunluluğu nedeniyle her çeyrekte satışlarda 400 milyon zarar edeceğini söyledi.

Haber, çip üreticileri için zorlu bir haftanın ortasında geldi: Koreli çip üreticileri, sevkiyatta üç yıl içindeki ilk çeyrek dönemlik düşüşün yaşandığını bildirirken satılmayan çip stokları yıl içinde %80 arttı.

Tüm bunlar Broadcom’un (NASDAQ:AVGO) kapanış zilinden sonra açıklayacağı üç aylık rapor öncesi ilginç bir zemin oluşturuyor.

5. Karantina haberlerinden dolayı petrol düştü, gözler Caixin PMI haberlerinde

Ham petrol fiyatları da Çin’den gelen ve Chengdu ile sınırlı kalmayan kötü haberlerle son iki haftanın en düşük seviyesine geriledi. Özel sektör imalat faaliyetlerinin bir göstergesi olan Caixin imalat PMI, geçen ay 49,5 ile beklenenden daha kötü bir şekilde küçülme bölgesine geriledi.

Bu durum, geçen hafta ABD ham petrol stoklarındaki 3,3 milyon varillik sürpriz düşüşün sağladığı kısa süreli desteğe göre daha ağır basıyor.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %2,3 düşüşle 87,52 dolardan işlem görürken Brent ham petrol %2,4 azalarak 93,39 dolardan alıcı buldu.