İşsizlik başvuruları, yeni bir dolandırıcılık davası, Putin’in nükleer tehdidi – Piyasalarda neler oluyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith

ABD haftalık işsizlik maaşı başvurularını, iş gücü piyasasındaki darlıktan tedirgin olan bir piyasaya açıklayacak. Costco, Lululemon ve Broadcom kazanç raporlarını paylaşacak. Yatırımcıların COVID-19 virüsünün yayılma riskine odaklanırken Vladimir Putin yine nükleer kozunu kullanıyor. Çin piyasalarındaki ralli mola veriyor.

İşte 8 Aralık Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. İşsizlik başvuruları iş gücü piyasasındaki darlığa ışık tutacak

Normalde haftalık işsizlik maaşı başvurularının bu maddede yer alması sakin bir günün habercisidir. Bu muhtemelen bu sefer de geçerli ancak geçen haftaki iş gücü piyasası raporu, iş gücü piyasasının sıkılığını gündemin üst sıralarında tuttu.

Zira bu haftaki riskten kaçış hareketlerinin temelinde iş gücü piyasasına ilişkin kaygılar yatıyor: ABD’de işçi sayısı giderek azalıyor ve bu durum iş gücü maliyetlerini genel olarak artırarak enflasyon üzerindeki artış baskısını sürdürüyor. ABD’nin son 30 yıldır buna verdiği geleneksel karşılık olan, Çin’e daha fazla dış kaynak kullanımı artık bir seçenek olmaktan çıktı.

Analistler, sosyal ilk işsizlik başvurusunun 230,000’e yükselmesini ve yavaş ama yine de net bir yükseliş eğiliminin devam etmesini bekliyor. Devam eden başvurular ise aşağı yukarı 1,6 milyon seviyesinde pek değişmediği düşünülüyor.

2. Bir dolandırıcılık davası sona ererken diğeri başlıyor

Yüksek profilli bir dolandırıcılık davası sona ererken bir diğeri başlıyor.

Wirecard’ın kurucusu ve eski CEO’su Markus Braun, Almanya’nın şimdiye kadarki en büyük dolandırıcılık davasında, diğer iki eski yöneticiyle birlikte Perşembe günü Münih’te hakim karşısına çıktı.

Bir yıl boyunca sürmesi beklenen dava, Avrupa’nın en büyük ekonomisini denetleyen düzenleyici kurumlarda şimdiden çalkantılara yol açtı.

Bu arada Çarşamba günü ABD’li bir yargıç, hileli kan testi grubu Theranos’un eski başkanı Ramesh Balwani’yi, yaklaşık 13 yıl hapis cezasına mahkum etti. Bu ceza, bu yıl kriptoda yaşanan çöküşün arkasındaki isimlerden birinin, ABD’de dolandırıcılık davalarına konu olması halinde ilginç bir kıstas oluşturacak.

3. Hisse senetleri piyasa öncesinde ufak artışlar yaşadı; Costco ve Broadcom sonuçları paylaşılacak

ABD borsaları bu hafta şimdiye kadar üç gün üst üste kayıp yaşamasına rağmen yeniden kazanç çizgisini aşmaya çalışıyor.

Dow Jones yatay seyrederken S&P 500 ve Nasdaq 100 %0,2 puanlık yetersiz bir kazanç elde etti. S&P ve Nasdaq sırasıyla %0,2 ve %0,5 oranında ufak bir kayıp yaşarken bu durum, satışların ivme kaybettiğini gösteriyor.

İlgi çekebilecek hisse senetleri arasında maliyetleri düşürmek amacıyla Waze ve Maps bölümlerini birleştirdiği bildirilen Alphabet (NASDAQ:GOOGL) bulunuyor. Bu, aktivist yatırımcıların baskısının şirkette sonuç vermeye başladığının ilk işaretlerinden biri. Bloomberg’in, Twitter’ın satın alma borcunu elinde tutan bankaların bunu Elon Musk’ın otomobil şirketindeki hisselerine karşı teminat altına alınan yeni bir marj kredisiyle değiştirmeyi düşündüklerini bildirmesinin ardından Tesla (NASDAQ:TSLA) da ilgi odağında olacak.

Costco (NASDAQ:COST), Lululemon (NASDAQ:LULU) ve Broadcom (NASDAQ:AVGO) kapanış zilinden sonra kazançlarını açıklayacak.

4. Çin’deki ralli, virüsün yayılmasına ilişkin korkularla durdu

İlginin, esnetilen COVID-19 kısıtlamalarından hastalığın tekrar yayılması halinde ülkenin bununla nasıl başa çıkacağına ilişkin endişelere kaymasıyla, Çin piyasalarındaki yükseliş durdu.

Resmi vaka sayıları geçen hafta sert bir düşüş gösterdi ancak test gerekliliklerinin gevşetilmesi, kısa vadede vakaların daha büyük bir kısmının kayıt altına alınmayabileceği anlamına geliyor. Bu da Financial Times’ın, ülkenin ateş düşürücü ilaç sıkıntısı çektiğine dair haberi gibi ufak kanıtların önemini arttırıyor.

FT’nin, yerel sağlık yetkililerinden aktardığına göre son COVID-19 dalgasının yoğunlaştığı Pekin bölgesindeki eczanelerde ibuprofen ve parasetamol gibi temel ilaçlar tükenmiş durumda. FT modellemesi, kış dönemindeki bir COVID-19 dalgasının, 1 milyon kadar insanı öldürebileceğini öne sürüyor.

5. Putin tehditkar davranışlarına geri dönerken petrol yükselişte

Gecelik işlemlerde riskli varlıklar üzerinde baskı yaratan bir diğer faktör de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in nükleer savaş riskine ilişkin yeni yorumları oldu.

Geçen ayki zirvesinde G20’nin, Putin’in nükleerle ilgili tehditlerini kınamasından bu yana konuyla ilgili ilk kez yorum yapan Putin, “Bu tür riskler artıyor, bunu gizlemek yanlış olur.” dedi. Ancak Rusya’nın, ilk olarak bu tür silahları kullanmayacağını da sözlerine ekledi.

Putin’in yorumları, Ukrayna güçlerinin insansız hava araçlarını kullanarak Rusya’nın derinliklerindeki askeri hedefleri vurmasından iki gün sonra geldi.

Petrol fiyatları, İstanbul Boğazı’ndan yapılan sevkiyatlardaki gecikmelerin spot piyasa için zemin oluşturmasıyla ufak bir artış yaşadı. WTI vadeli işlemleri %1,7 artışla 73,22 dolar olurken Brent %1 yükselerek 77,97 dolara çıktı.