İşsizlik başvurularında yine düşüş yaşanması, ABD’de faiz risklerini artırdı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith

ABD faiz oranlarında yine 75 baz puanlık bir artış ihtimali, haftalık iş gücü piyasası verilerinin bir kez daha beklenenden daha güçlü çıkmasıyla Perşembe günü güçlendi.

Aynı zamanda, revize edilen istatistikler ekonominin ikinci çeyrekte başlangıçta bildirilenden daha az küçüldüğünü gösterdi.

Çalışma Bakanlığı, ilk işsizlik maaşı başvurularının geçen hafta 243.000’e gerileyerek son beş haftada dördüncü kez azaldığını söyledi. Verilere göre iş gücü piyasası yine bir güç gösterisi yaptı. Rakamlar, ekonomide işten çıkarma oranındaki artışı absorbe etmek için hâlâ fazlasıyla iş imkanı olduğunu gösteriyor. Devam eden başvurular ise 19.000 azalarak 1,415 milyona geriledi.

Öte yandan Ekonomik Analiz Bürosu ikinci çeyrekte GSYİH tahminlerini revize ederek yıllık bazda %0,9 yerine %0,6’lık bir düşüş yönünde değiştirdi.

EY’nin baş ekonomisti Greg Daco, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada GSYİH rakamlarının, bu dönemde ekonominin gerçek gücünü olduğundan daha az göstermeye devam ediyor olabileceğini öne sürdü. Daco, GSYİH ile büyük ölçüde karşılaştırılabilir iki ekonomik muhasebe ölçütü olan Gayri Safi Yurt İçi Gelir ve Gayri Safi Yurt İçi Üretim’in yıllık %1,4 ve %0,4 oranında artarak her ikisinin de pozitif bölgede olduğunu belirtti.

Daco, “Basit bir ifadeyle ekonomi soğuyor ancak GSYİH’nin gösterdiği kadar hızlı değil.” dedi.

GSYİH rakamları, özellikle perakendecilerin hızlı fiyat artışlarının neden olacağı talep yavaşlamasını öngöremeyerek stok seviyelerini ayarlamak için gösterdikleri çabalar nedeniyle agresif stok eritmeden büyük ölçüde etkilendi. Stoklar üç aylık büyüme rakamlarına yüzde 1,8 puanlık bir düşüş olarak yansıdı.

Stok birikimiyle ilgili münferit sorunlara rağmen ABD şirketlerinin kârlılığı, bu çeyrekte tarihi bir seviyeye yükseldi. Ekonomik Analiz Bürosu verilerine göre finans dışı şirket kârlarının brüt katma değer içindeki payı %15,5’e ulaşarak 1950’den beri gördüğü en yüksek seviyeye dokundu.

Rakamlardan saatler önce Wall Street Journal, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ile yaptığı ve Bostic’in, ekonomik verilerin güçlü kalması halinde Eylül ayında faizlerin 75 baz puan daha artırılmasının gerekebileceğini söylediği röportajı yayımladı.

Bostic, her ikisi de Fed’in bir sonraki toplantısından önce yayımlanacak olan Eylül ayı iş gücü piyasası raporu ve Ağustos enflasyon rakamlarına işaret etti. WSJ’nin aktardığına göre Bostic, verilerin güçlü kalmaya devam etmesi ve enflasyonda belirgin bir azalma olmaması halinde “75 baz puanlık bir hamle daha yapılabileceğini” belirtti.