İstanbul Boğazı’nda petrol kuyruğu, ABD’de seçimlerin ikinci turu – Piyasalarda neler oluyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith

ABD Senatosunun kalan son seçimleri Georgia’da yapılacak ve Başkan Joe Biden 2024’te yeniden aday olacağını açıklayacak. Çin, COVID-19 kısıtlamalarının bir kısmını daha esnettiğini duyurdu. Hisse senetleri, Pazartesi günü şaşırtıcı derecede güçlü bir hizmet PMI’sının ardından zayıf, Pepsi’nin yüzlerce kişiyi işten çıkardığı bildiriliyor ve petrol fiyatları, ABD stok verileri öncesinde bir haftanın en düşük seviyesine ulaştı.

İşte 6 Aralık Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. ABD ara seçimlerini tamamlayacak ikinci tur Georgia’da; Biden’in yeniden aday olması bekleniyor

ABD Senatosunun halen açık olan son koltuğu, Demokrat Raphael Warnock ile Cumhuriyetçi rakibi eski NFL yıldızı Herschel Walker arasında yapılacak ikinci turda belirlenecek.

Demokratlar, halihazırda Senatonun etkin kontrolünü sağlamış olsa da Warnock’un zaferi bu kontrolü güçlendirecek ve Donald Trump’ı 2024’te başkan olarak geri getirmeyi umut eden Cumhuriyetçiler (GOP) grubuna bir hezimet daha yaşatacak. Walker, GOP adayı olarak gösterilmesini büyük ölçüde Trump’a borçluydu ancak eski başkan, anketlerin yenilgiyle sonuçlanacağını gösterdiği bir kampanyayla çok yakından ilişkilendirilmekten çekindiği için son günlerde kendisinden uzaklaştı.

Bu arada Trump’ın 2020’deki rakibi Joe Biden, özel kalem müdürü Ron Klain’in açıklamalarına göre 2024’te yeniden aday olacağını duyurmaya hazırlanıyor. 80 yaşındaki Biden halihazırda ABD tarihinin en yaşlı başkanı.

2. Çin’den kısıtlamaları esnetmede yeni hamle gelse de piyasadaki ralli durakladı

Pekin, karantina ve test süreciyle ilgili kısıtlamaları daha fazla esnetme yoluna giderek COVID-19 politikasından daha da uzaklaştı.

Çin’in başkentindeki yetkililer; restoranlar, barlar ve gece kulüpleri için bir gereklilik olmaya devam etmesine rağmen çeşitli kamusal alanlara girmek için artık negatif testlerin gerekli olmayacağını söyledi. Şangay ve Shenzhen gibi diğer büyük şehirlerde de geçerli olan bu uygulama, kış başlangıcındaki salgın dalgasının azalmaya başladığı bir döneme denk geliyor. Resmi vaka sayıları Kasım sonundaki zirve noktasına kıyasla üçte bir oranında azalmış durumda.

Yine de Çin hisse senetlerindeki ve yuan‘daki ralli bir süreliğine durakladı.

3. Hisse senetleri ISM imalat dışı PMI ile sarsılmaya devam ediyor; Pepsi’de işten çıkarmalar bekleniyor

Pazartesi günü ISM’den gelen ve beklentileri aşarak yatırımcılara Fed’in faizlerde daha fazla artış yapma olasılığını hatırlatan imalat dışı PMI, ABD borsalarını baskı altına aldı. Hisse senetleri karışık bir açılış yapacak. Faiz oranı vadeli işlemleri şu anda Fed fonları için %5’in üzerinde bir “nihai seviye” öngörüyor.

Dow Jones ve S&P 500 yatay seyrederken Nasdaq 100 %0,2 artış gösterdi. Üç büyük nakit endeksi de Pazartesi günü %1,4 ila %1,9 arasında düşüş kaydetmişti.

The Wall Street Journal’ın Kuzey Amerika’da yüzlerce kişiyi işten çıkaracağını bildirdiği PepsiCo (NASDAQ:PEP) ilgi çekebilir. PepsiCo’nun üçüncü çeyrekte kâr marjlarını genişletebilen şirketler arasında öne çıkması ve işten çıkarma konusunda çoğunlukla manşetlerde nakit sıkıntısı çeken teknoloji şirketlerinin olması nedeniyle bu haber şaşırtıcı.

Öte yandan zayıf bir ekonomi takviminde ticaret verileri öne çıkıyor.

4. Rus tankerleri G7 tavan fiyat uygulamasına takıldı

Rus ham petrol ihracatına yönelik G7 tavan fiyatı uygulaması nedeniyle Rus petrol tankerleri İstanbul Boğazı’nda kuyruk oluşturdu.

Tankerler, Rusya’nın Karadeniz limanlarından çıkan petrolün dünya pazarlarına açılan kapısı olan işlek boğazlardan geçmek için gerekli olan deniz sigortası sertifikasını sağlayamamıştı. Uygulamaya göre AB şirketlerinin, varili 60 dolardan fazla olan herhangi bir Rus petrol kargosunu sigortalamaları yasaklandı.

AB ve ABD, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşını finanse etmek üzere petrolden gelir akışını kısıtlamak için bu mekanizmayı hazırladı. Bu mekanizmanın yürürlüğe girdiği gün Ukrayna, enerji altyapısına yönelik tekrar eden füze saldırılarının baskısını hafifletmek amacıyla insansız hava araçlarıyla Rusya’nın derinliklerindeki askeri hedefleri vurabileceğini gösterdi.

5. Petrol son bir haftanın en düşük seviyesine indi; API stok raporu bekleniyor

Ham petrol fiyatları son bir haftanın en düşük seviyesine gerilerken piyasa, G7 fiyat sınırı uygulamasından dolayı ham petrol sevkiyatında yaşanan yeni karmaşayla boğuştu. Çin’in başını çektiği risk rallisindeki genel duraklamanın da düşüşte payı var.

İstanbul Boğazı’ndaki darboğazın uzun süre devam etmesi, dünya piyasalarına ham petrol arzını kısıtlayabilir. Bununla birlikte alıcıları etkilemek için daha ucuz fiyat çekilmesi gereken ihracat noktalarına yönelen Rus petrol miktarında artışa da yol açabilir.

WTI vadeli işlemleri %1,3 düşüşle 75,97 dolardan işlem görürken Brent %1,2 azalarak 81,68 dolardan alıcı buldu. Amerikan Petrol Enstitüsü (API) haftalık stok raporunu TSİ 00.30’da yayımlayacak.