İstanbul’da ekmeğe zam gelmesi bekleniyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – İstanbul’da ekmeğe zam bekleniyor.

Mart’ta 3 TL’yi aşan Haziran’da 4 TL ve sonrasında da 5 TL’ye çıkan ekmek fiyatının 7,5 TL’ye yükselmesi bekleniyor.

Küresel gıda fiyatlarındaki yükseliş, yurt içinde elektrik ve doğal gaza yapılan zamlar ve artan nakliye fiyatları nedeniyle bu yıl ekmeğe çok defa zam yapıldı. Ancak fırıncılar özellikle kira ve faturalar nedeniyle zararda olduklarını belirtiyorlar.

İstanbul Ticaret odası (İTO) ve buraya bağlı odaların görüşmeleriyle neticelenen ekmek fiyatı şu an resmi olarak 5 TL, ancak fiyatın gelecek ay 7,5 TL’ye yükselmesi bekleniyor. Beklentiyi artıran açıklama ise Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar’dan geldi. Kolivar, İstanbul’daki fırınların %80’inin batak durumda olduğunu, eğer elektrik ve doğal gazda ev tipi uygulama ile destek verilmezse ekmek fiyatının ay başına kalmadan 7,5 TL’ye çıkabileceğini söyledi.

En büyük maliyet enerji

Bu yıl enerji fiyatları dünyada rekor yükseliş gösterirken Türkiye’de de hem elektrik hem doğal gaz hem de akaryakıt fiyatlarına rekor oranda zam yapıldı. Birçok iş yerleri faturaların yüksek olduğunu ve müşteriye yansıtmak zorunda olduğunu belirtiyor. Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, fırıncıların İstanbul’da un fiyatları da göze alınınca 7,5 TL altında maliyetlerin kurtarılmadığını, bu nedenle yakın zamanda ekmeğe tekrar zam yapılabileceğini belirtti.

Yazar: Deniz Engin