İstihdam, Çin’in COVID-19 değişimi, teknoloji sektöründeki işten çıkarmalar – Piyasalarda neler oluyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith

ABD’nin Ekim ayına ilişkin resmi iş gücü piyasası raporunun, ekonomideki yavaşlamayla birlikte işe alımların geçen ay yeniden hız kaybettiğini göstermesi bekleniyor. Bu tablo, bazı yüksek profilli teknoloji şirketlerinde işten çıkarmaların ve işe alımların dondurulduğu yönündeki açıklamalarla, gerçek zamanlı olarak doğrulanıyor. Çin hisse senetleri, COVID-19’a karşı sıfır tolerans politikasının sona ereceğine dair umutların artmasıyla son 11 yılın en iyi haftasını geçirdi. Bu da emtia fiyatlarını ve madencilik hisselerini yukarı çekti. Elon Musk Twitter’da baltasını sallamaya hazırlanıyor ancak reklam verenlerden büyük isimlerin olduğu kalabalık bir liste onu çoktan alt etti.

İşte 4 Kasım Cuma günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. İstihdam raporu işe alımlarda yavaşlama olduğunu gösterecek

Bugün maaş günü! Raporun; Fed’in, önümüzdeki yıl faizleri daha da yükseltmesini engelleyecek kayda değer bir şeylerin gerekeceğini açıkça ortaya koyan son kararı ile kılavuzundan sadece iki gün sonra açıklanacak olmasından dolayı rakamlar genelde gösterdikleri etkiye sahip olmayabilir.

Rapor; Perşembe günü Apple (NASDAQ:AAPL) ve Amazon (NASDAQ:AMZN) gibi teknoloji devlerinin – önceleri daha genel bir durgunluğa karşı bağışık olmaları umuluyordu – en azından işlerinin bazı bölümlerinde işe alımları durdurduklarına dair raporlarla aynı psikolojik etkiye bile sahip olmayabilir.

Analistler tarım dışı istihdamın 200.000 artmasını bekliyor ki bu rakam ADP’nin özel sektörde 239.000 olan istihdam artışı tahmininden daha düşük. Ortalama saatlik kazanç büyümesinin de %5 olduğu Eylül ayına göre %4,7’ye yavaşladığı düşünülüyor. Bunun nedeni son aylardaki istihdam artışının en çok (genellikle daha düşük ücretli) eğlence ve konaklama işlerinde görülmesi. İşsizlik oranının ise geçen ayki %3,5 seviyesinden %3,6’ya yükselmiş olması bekleniyor.

2. Çin’in, COVID-19 karşısında politik değişim hikayesi yine gündemde

İstihdam rakamları, Fed’in politik değişim hikayesini canlandırmakta zorlanabilir ancak Çin’deki katı COVID-19 politikasında değişim hikayesi, gece gelen ve görünüşte önemli iki haberden sonra canlılığını koruyor.

Bloomberg; Çinli yetkililerin, hava yollarını COVID-19 taşıyan uçakları ülkeye soktukları için cezalandıran bir sistemi iptal etme planını incelediğini bildirirken ülkenin en iyi epidemiyologlarından biri, bir yatırım konferansında beş veya altı ay içinde politikada önemli değişiklikler beklediğini söyledi.

Hong Kong Hang Seng endeksi, bu haber üzerine %5,4 daha artarak bu yıl büyümeyi büyük ölçüde engelleyen bir politikanın, nihayet geri çekileceği (ülkenin sağlık düzenleyicileri bunu henüz kamuoyu önünde söylemeye istekli olmasa da) umuduyla 11 yılın en iyi haftasını tamamladı.

Baz metaller ve madencilik hisseleri de yükseldi.

3. ABD hisseleri Çin’le ilgili gelişmeler üzerine yükselişte; PayPal’ın görünümü hayal kırıklığına uğrattı

ABD borsaları, Çin’de bir pivot beklentisinin yardımıyla yükselişle açılmaya hazırlanıyor. Lyft (NASDAQ:LYFT) ve Stripe’ta işten çıkarma haberlerinin yanı sıra Amazon’da işe alımların kısmen dondurulması, nihayetinde daha yumuşak bir Fed politikasına dönüşmesi gereken zayıf bir istihdam raporu beklentilerini de güçlendirdi.

Dow Jones 170 puan, S&P 500 %0,7 ve Nasdaq 100 %0,8 artış gösterdi. Üç büyük nakit endeksi, Fed’in Çarşamba günkü basın toplantısında gösterdiği şahin yaklaşımın ardından gelen satışlar yüzünden haftalık kayıp yolunda ilerlemeye devam ediyor.

İlgi çekebilecek hisse senetleri arasında her ikisi de Perşembe günü paylaştığı çeyreklik rakamlarıyla beklentileri aşan Starbucks (NASDAQ:SBUX) ve PayPal (NASDAQ:PYPL) yer alıyor. PayPal’ın durumunda göze çarpan, hayal kırıklığı yaratan zayıf bir gelir tahmini oldu. Duke (NYSE:DUK), AES (NYSE:AES), Dominion Energy (NYSE:D), Cardinal Health (NYSE:CAH) ve sorunlu FuboTV (NYSE:FUBO) erken saatlerde raporlama yapacak.

4. Reklam verenler geri çekilirken Musk, Twitter’da işten çıkarmaları duyurmaya hazırlanıyor

Tesla (NASDAQ:TSLA) CEO’sunun, şirketin 7.500 çalışanının yarısını işten çıkarmak istediği yönündeki söylentiler arasında Elon Musk’ın Twitter’da (NYSE:TWTR) yapacağı kıyımın boyutu netleşecek.

Musk Perşembe günü çalışanlarına gönderdiği e-postada “Twitter’ı sağlıklı bir yola sokmak amacıyla Cuma günü küresel iş gücümüzü azaltmak gibi zorlu bir süreçten geçeceğiz.” dedi.

L’Oreal (EPA:OREP), Mondelez (NASDAQ:MDLZ), Volkswagen (ETR:VOWG_p), Audi ve General Mills (NYSE:GIS) gibi büyük reklam verenlerin, Musk’ın içerik politikasıyla ilgili endişeleri nedeniyle bu hafta Twitter’la olan anlaşmalarını askıya almaları nedeniyle şirket, kesinlikle gelecekte zor koşullarla karşı karşıya kalacak gibi görünüyor. Şirketin reklam verenlerle iletişimden sorumlu Ticari Direktörü Sarah Personette de görevinden ayrıldı.

5. Petrol Çin haberleriyle yükseldi; kule sayısı ve CFTC rakamları açıklanacak

Ham petrol, Çin’den gelen haberlerin tetiklediği ralliye katılarak yaklaşık dört haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

WTI vadeli işlemleri %3,2 artışla 91,03 dolara yükselirken Brent %2,8 artarak 97,36 dolara ulaştı.

Fiyatlardaki artış; dünya petrol piyasasının, yedek kapasite eksikliği nedeniyle Çin talebindeki anlamlı bir artışla başa çıkmak için ne kadar zayıf bir donanıma sahip olduğunun bir yansıması. Baker Hughes’un kule sayısı ve CFTC’nin pozisyonlama verileri, bu konuya daha fazla ışık tutabilir.