Jackson Hole ile ilgili endişelerin ağırlığı, Avrupa borsalarında düşüşe yol açtı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Peter Nurse

Bir Fed yetkilisinin yaptığı şahin yorumlar piyasaları temkinli olmayı teşvik edince Avrupa borsaları Çarşamba günü zayıfladı.

DAX %0,3, CAC 40 %0,2 ve FTSE 100 %0,5 düşüş yaşadı.

Salı günü Minneapolis’te düzenlenen bir toplantıda konuşan Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, Fed’in para politikasını sıkılaştırması gerektiğinin “çok açık” olduğunu söyledi. “Enflasyon %8 ya da %9’e çıktığında enflasyon beklentilerini kontrol altına alamama ve çok kötü sonuçlara yol açma riskiyle karşı karşıya kalırız.”

Bir dizi Fed yetkilisinin yaptığı şahin açıklamaların sonuncusu olan bu yorumlar, Fed Başkanı Jerome Powell’ın agresif bir sıkılaştırma mesajı vermesini ve gelecek yıl için faiz indirimi umutlarını azaltmasını bekleyen yatırımcıların Jackson Hole toplantısı öncesinde temkinli oldukları anlamına geliyor.

Avrupa’da ise enflasyon çift haneye yaklaşıyor, Ukrayna’daki savaş altıncı ayını doldururken gaz fiyatları yükseliyor ve Euro Bölgesi’nde ticari faaliyet, Ağustos ayında üst üste ikinci kez daralarak resesyonun yaklaştığını gösteriyor.

Kurumsal haberlerde; Lookers (LON:LOOK) hisseleri, İngiltere otomobil pazarında devam eden zayıflığa rağmen online otomobil bayisinin 2022 için nispeten güçlü bir ilk yarı raporlamasının ardından %2,7 yükseldi.

İran petrolünün küresel pazara yeniden girme olasılığına dair şüpheler artarken petrol fiyatları Çarşamba günü toparlanarak değer kazandı.

Çarşamba günü yapılan bir açıklamada İran’ın, 2015 nükleer anlaşmasında yer alanların dışında bir denetim yapılmasına izin vermeyeceğini söyledi. Bu, Tahran’ın dünya güçleriyle yaptığı nükleer anlaşmayı canlandırmaya yönelik bir anlaşmayı bozabilir.

ABD, Avrupa Birliği tarafından önerilen ve İran’la 2015’te yapılan nükleer anlaşmayı geri getirerek İran’ın ham petrolünü küresel pazara ihraç etmesine olanak tanıyacak bir anlaşma taslağına kısa süre içinde yanıt verecek.

Bununla birlikte endüstri kuruluşu Amerikan Petrol Enstitüsünün Salı günkü verileri, ABD ham petrol stoklarının 19 Ağustos haftasında 5,6 milyon varil azalarak 450.000 varillik düşüş beklentisini aştığını gösterdi. Resmi veriler ise Çarşamba günü açıklanacak.

Piyasa, yatırımcıların OPEC+’nın yakın zamanda üretim kesintisine gitme ihtimalini yeniden değerlendirmesiyle erken saatlerde satıcılı seyretmişti.

ABD ham petrol %1,1 artışla 94,72 dolardan işlem görürken Brent %1,1 yükselişle 101,31 dolara ulaştı. Her iki gösterge de bir önceki seansta %4’e yakın değer kazanmıştı.

Son olarak altın vadeli işlemleri %0,1 artışla 1.762,10 dolar olurken EUR/USD %0,2 düşüşle 0,9952’den işlem gördü.