Japonya, kara parayla mücadelede kuralları sertleştirecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Japonya hükümeti kripto kullanarak kara para aklamayı engellemek adına mevcut yasaları değiştirmek için kabine kararını onayladı.

Bittimes’in haberine göre, Japonya’nın yürütme organı olan kabine Cuma günü ülkenin Döviz Yasası ve Ceza Gelirlerinin Transferinin Önlenmesi Yasası’nda değişiklik yapılması gerektiğine karar verdi.

Kabine kararı, hükümetin kara para aklamak için kripto borsalarını kullanmasını önlemek için havaleleri hedef alan yasanın gözden geçirilmesi planlandığı haberinden sonra geldi.

Japonya, geçen yıldan bu yana küresel bir gözlemci olan Financial Action Task Force tarafından önerilen kara para aklama karşıtı standartlarını uygulamak istiyor.

Yeni değişikliklerle kripto borsalarına platformlar arasında transferler yapıldığında müşterilerin adları ve adresleri gibi bilgileri paylaşmaları isteniyor. Eğer bu kurallar ihlal edilirse kuruluşlar için belli cezalar uygulanabilir.

Raporda, kabine tarafından onaylanan revizyonların şimdi Japonya’nın yasama organı olan National Diet’e sunulmasının planlandığı belirtildi.

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır