Japonya’nın imalat faaliyeti daralırken hizmet sektöründe iyileşme var

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Ambar Warrick

 Cuma günü açıklanan verilere göre zayıflayan talebin, verimliliği daha da düşürmesi nedeniyle Japonya’nın imalat faaliyeti Aralık ayında beklenenden daha fazla daralırken hizmet sektöründeki faaliyet turizmdeki toparlanma sayesinde iyileşti.

Flash au Jibun Bank Japonya İmalat satın alma müdürleri endeksi (PMI), Aralık ayı başında bir önceki ayki 49 puandan 48,8’e gerileyerek beklentileri karşılayamadı. 50’nin altındaki değerler daralmaya işaret ederken endeks ikinci ayını da kırmızı renkte tamamladı.

İmalat faaliyeti de Ekim 2020’den bu yana en zayıf seviyesindeydi ve zayıflayan talep raporlarının üretimi yavaşlatması yüzünden daha da geriledi. Au Jibun verilerini derleyen S&P Global’deki analistlere göre sektör yüksek maliyetlerin baskısı altında kalmaya devam ederken firmalar enflasyonist baskılarda az da olsa gevşeme olduğunun sinyalini verdi.

S&P Global Market Intelligence’da ekonomist olan Laura Denman bir notta, “İmalat firmaları zayıf talep koşulları ve ciddi enflasyonist baskılar karşısında mücadelesini sürdürdü.” diye yazdı.

Ayrıca analistler, sektördeki daralmanın yavaşladığını ve girdi fiyat enflasyonunun Eylül 2021’den bu yana en düşük seviyesinde olduğunu belirtti.

Buna karşılık Flash au Jibun Bank Japonya Hizmet PMI büyük ölçüde artan turizm hacimlerinden destek alarak Kasım ayındaki 50,3 seviyesinden 51,7’ye yükseldi.

Japonya, bu yılın başlarında ülkedeki tüm COVID-19 kısıtlamalarını gevşettikten sonra turizmi desteklemek için yurt içi seyahatlerde %40’a varan indirim uyguladı. Hizmet sağlayıcılar da yüksek maliyetleri müşterilere yansıtarak üstesinden geldi.

Hizmet sektöründeki güçlenme, Japonya’daki genel ticari faaliyetlerin az da olsa genişleme bölgesine girmesine yardımcı oldu. Flash Bileşik Üretim Endeksi bir önceki ay 48,9 iken Aralık ayında 50’ye yükseldi.

Yine de Japonya ekonomisi, yükselen enflasyon ve ülke mallarına yönelik denizaşırı talebin zayıflamasının yarattığı ortak etki nedeniyle baskı altında kalmaya devam ediyor. Bu durum Kasım ayında ülkenin ticaret açığında beklenenden daha büyük bir düşüş kaydetmesine neden olurken en büyük üreticileri arasındaki hissiyat daha da kötüleşti.

Japon ekonomisi de üçüncü çeyrekte beklenmedik bir şekilde daraldı ve önümüzdeki aylarda da benzer bir görünümde olması bekleniyor.

Cuma günü yen %0,2 yükseldi ancak haftayı ciddi kayıplarla bitirme yolunda ilerliyor.