JPMorgan Apple’la ilgili hedeflerini yine düşürdü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Senad Karaahmetovic

JPMorgan analistleri, Apple (NASDAQ:AAPL) hissesi için “ağırlık artır” notunu korudu ancak fiyat hedefini %5 düşürerek hisse başına 190 dolara indirdi.

Düşürülen fiyat hedefi, Apple’ın Çin’deki tedarik zincirinde engellerle karşılaşmaya devam etmesi nedeniyle Aralık çeyreği için beklentilerin düştüğünü yansıtıyor. Analistler, Apple hisselerine ilişkin tahminlerini sadece iki ay içinde ikinci kez düşürdü.

“Tedarikteki açığın yıl sonuna kadar sürdüğünü ve Aralık çeyreğinde görülen iPhone hacimlerindeki tipik mevsimsel artışı etkilediğini görmeye devam ediyoruz. Bu nedenle Aralık çeyreğinde iPhone 14 Pro/Pro Max sevkiyat tahminimizi, tekrar düşürüyoruz.”

Analistler, Kasım ayındaki 8 milyonluk kesintinin ardından iPhone satış tahminlerini toplamda 4 milyon düşürmüş olsa da Apple’ın Mart çeyreğinde kaybettiği miktarın bir kısmını geri kazanabileceğine inanıyor.

“Aralık çeyreğindeki sevkiyatta görülen açığın bir kısmının, düşük üretim yapılan aylarda arz kısıtlamalarının hafiflemesiyle Mart çeyreğinde telafi edileceğini ve Apple tüketicilerinin sabırla beklemesine yönelik tarihsel emsal göz önüne alındığında talep üzerinde yalnızca ufak bir etki yaratacağını tahmin ettiğimiz için 2023 mali yılına dair tahminler üzerindeki etkinin daha zayıf olmasını bekliyoruz.”

Morgan Stanley ve UBS analistleri ise tedarik zincirindeki sorunları gerekçe göstererek Kasım ayında Apple fiyat hedeflerini düşürmüştü.