JPMorgan, kripto piyasaları için teminat çağrısı riskine dikkat çekti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – JPMorgan analizleri kripto piyasalarının olası bir FTX iflasının etkisiyle haftalarca sürebilecek kaldıraç kaybına maruz kalabileceğini iddia etti. Analistler, ayrıca bu kriz ortamında Bitcoin’in 13.000 dolara kadar gerileyebileceği uyarısında bulundu.

JPMorgan analizleri yayımladığı raporda FTX ve iştiraki Alameda Research’ün ticari ilişki içinde olduğu kripto şirketlerinin teminat çağrısı serisine başlayabileceğini tahmin etti. Bu rapor, FTX’in olası iflasının, diğer kripto şirketlerini de peşinden sürükleyeceğine dair endişelerin ortasında geliyor.

Analizler, ayrıca Bitcoin’deki düşüşü de ele aldı. En büyük kripto parada düşüş ivmesinin nereye kadar devam edebileceğine dair bir görüş sunmak için üretim maliyetleri dikkate alındı. Bu maliyet, Bitcoin madenciliğinde bir birim BTC üretmek için harcanan enerji ve diğer masraflardan oluşuyor.

Şu an Bitcoin üretim maliyetinin 15.000 dolar olduğu belirtilen raporda Bitcoin fiyatının, yaz aylarındaki 13.000 dolarlık üretim maliyetine kadar çekilebileceğinden bahsedildi.

ABD enflasyon verilerinin açıklanacağı saatlerde volatilite artabilir

Bitcoin, dün kapanışa doğru 15.590 dolara kadar geriledikten sonra Asya işlem saatlerinde dip seviyeden yaklaşık %8 oranında bir toparlanma gördü ve şu an 16.700 dolar bandında işlem görüyor. Ancak piyasada krizin yeni bir boyuta ulaşabilme ihtimali, yatırımcıları tedirgin etmeye devam ediyor. Bunun yanında bugün ABD enflasyon verisinin açıklanacağı saat diliminde olası volatilite artışının ardından piyasanın hangi yöne doğru ilerleyeceği merak konusu olarak kalmaya devam ediyor.

FTX kriziyle ilgili güncel durumda Sam Bankman-Fried’ın şirketinin iflasını önlemek için acil fon arayışına devam ettiği biliniyor. Ancak bu çabanın nasıl sonuçlanacağı ve fon bulunsa dahi FTX’in iflasını önlemekte başarılı olup olamayacağı belirsizliğini koruyor.

JPMorgan analistleri, raporunda karamsar bir tablo çizmesine rağmen az da olsa bir aralık bıraktı. Kripto endüstrisini ciddi şekilde etkileyen Terra çöküşü sonrası daha düşük risklerin alınmaya başladığına dikkat çeken analistler, olası bir FTX iflasında kripto para piyasası genelinin bu sefer daha az etkilenebileceğini iddia etti.

Yazar: Günay Caymaz