JPMorgan’a göre Bitcoin üretim maliyeti, 13.000 dolara düştü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – JPMorgan (NYSE:JPM) tarafından yayımlanan raporda Bitcoin’in üretim maliyetinin Haziran ayındaki yaklaşık 24.000 dolardan yüzde 50’ye yakın düşerek şu an 13.000 dolar olabileceği vurgulandı. 

JPMorgan stratejistleri, BTC üretim maliyetindeki düşüş tahminlerini, Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’nde gösterilen elektrik kullanımındaki düşüşe dayandırıyorlar. Bu dönemdeki elektrik kullanımındaki düşüklük ise önceki dönemlerde görülen küçük çaplı madencilerin faaliyetlerini durdurmalarının aksine Bitcoin madencilerinin daha verimli madencilik ekipmanları kullanarak kârlılıklarını koruma çabalarına bağlanıyor. Ancak JPMorgan uzmanları, bu durumu Bitcoin fiyat artışı önünde bir engel olarak yorumladı.

Bitcoin üretim maliyetinin düşmesi, BTC fiyatı üzerinde olumsuz bir etkiye mi sahip?

JPMorgan stratejistleri, yayımladıkları raporda daha verimli ekipmanların kullanılmasının şirketlerin kârlılığına pozitif etki ettiğini ve maliyetlerini karşılamak için Bitcoin’lerini satma baskısının azalabileceğini kabul ediyor. Diğer yandan uzmanlar üretim maliyetindeki düşüşün Bitcoin fiyatı için olumsuzluk yaratabileceği konusunda uyarıyor. Bu gerekçelerini ise BTC üretim maliyetinin ayı piyasasında yatırımcılar tarafından BTC fiyat aralığının alt sınırı olarak algılanabileceğine bağlıyor.

JPMorgan stratejistleri, geçen ayki raporlarında madencilik şirketleri tarafından yapılan Bitcoin satışlarının, 3. çeyrekte BTC fiyatı üzerinde baskı yapmaya devam edebileceği tahmininde bulunmuştu. Kripto endüstrisinin önemli madencilik şirketlerinden Core Scientific Inc. geçen hafta, Bitcoin varlıklarının çoğunu Haziran ayında sattığını bildirdi. Bunun yanında geçtiğimiz aylarda birçok madencilik şirketi de Bitcoin satışlarını duyurdu. Bitcoin fiyat düşüşünden en çok etkilenen halka açık madencilik şirketleri ise hisseleri yılbaşından bu yana yüzde 76 düşen Marathon Digital Holdings, yüzde 78 değer kaybı gören, Riot Blockchain ve yüzde 86 değer kaybeden Core Scientific vardı.

Bitcoin, Kasım 2021 döneminde 69.000 dolarlık rekor seviyesine ulaştıktan sonra ABD Fed’in enflasyonla mücadele çabaları kapsamında sıkılaştırıcı para politikasına geçmesiyle  düşüş trendine girdi. Bu süreçte yüzde 70 değer kaybı gören Bitcoin, piyasanın geri kalanın sert düşüşüne öncülük etti. Ayrıca piyasanın ani geri çekilmesi karşısında ağırlaşan koşulları karşılayamayan birçok kripto şirketi, iflasın eşiğine geldi, hatta birkaçı iflas başvurusunda bulundu.

Bitcoin fiyatında son durum

Bitcoin (BTC), bugün 20.000 dolar seviyesinde işlem görürken dün ABD enflasyonunun son 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından görülen volatilitede 18.900 dolara kadar sarktıktan sonra bir miktar toparlanma gördü.

Yazar: Günay Caymaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir