Kazakistan, kripto para madencileri için vergileri artırdı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Kazakistan, ülkenin vergi kanunda ve uygulamasında değişikliğe giderken kripto para madencilerine uygulanan vergi oranlarını da yükseltti.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, vergi reformunu içeren yasayı imzalamasının ardından Bitcoin madenciliğinde dünyanın en büyük lokasyonlarından biri olan ülkede kripto para madenciliğinin maliyetleri de artmış olacak.

Yeni vergi kanununa göre kripto madenciliğinden alınacak vergi tutarı, belirli bir vergi döneminde kullanılan enerji miktarına göre değişkenlik gösterecek. Madencilerden alınacak vergi miktarı, kullanılan enerjiye bağlı olarak kilovat saat başına (kWh) 1 Kazakistan tengesi (0,0021$) ile 10 Kazakistan tengesi (0,021$) arasında değişecek.

Diğer yandan yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak kripto para madenciliği yapan şirketler, bu durumda oldukça avantajlı hale gelecek. Zira bu madencilik şirketleri için kullandıkları enerji miktarına bakılmaksızın kilovat saat başına (kWh) 1 tenge gibi düşük bir  vergi alınacak.

Kazakistan’daki son vergi hamlesiyle birlikte ülkede kripto para madencilerine yönelik baskıların devam ettiği söylenebilir. Kazakistan, kış aylarında madencilerin elektrik kullanımına kısıtlamalar getirmişti. Diğer yandan sert düzenlemelere maruz kalan bazı madenciler, enerji kısıtlamalarının da başlamasıyla birlikte ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.

Zor durumda olan kripto para madencilerine ek vergi yükü 

Bitcoin’in 2022 yılında sert düşmesiyle birlikte zaten zor zamanlar geçiren madenciler için ülkedeki yeni vergi oranları, bardağı taşıran son damla olabilir. Bitcoin madencilerinin, son aylarda maliyetlerini karşılamakta zorluk çektiği ve portföylerindeki Bitcoin’leri satmak zorunda kaldıkları biliniyor. Bazı büyük Bitcoin madencilik şirketleri ise krizi atlatabilmek için küçülmeye giderek işten çıkarmalara başlamış durumda.

Geçtiğimiz yıla kadar Bitcoin madenciliğinde öncü olan Çin, ülke çapında geniş bir kripto para yasağı getirdikten sonra ülke sınırları içinde kripto para madenciliğini yasakladı. Bunun üzerinde birçok madencilik şirketi, operasyonlarını en yakın lokasyonlardan biri olan Kazakistan’a taşıdı. Bu arada ABD, kripto para madenciliğinde öncü bir ülke haline gelirken Kazakistan’da Bitcoin madenciliğinde önemli bir seviyeye yükseldi.

Kripto para madencilerinin elverişli şartlardan dolayı Kazakistan’a akın etmesi, ülkede başta enerji olmak üzere birçok soruna yol açtı. Bunun üzerine kripto madencilerine katı önlemler getiren Kazakistan Hükümeti, son olarak madencilere ciddi oranda vergi yükü getirerek, Bitcoin madencilerine yönelik baskıyı iyiden iyiye artırmış olacak. 

Yazar: Günay Caymaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir