KPMG, 2022’nin geri kalanı için kripto endüstrisi tahmin raporunu yayımladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Uluslararası muhasebe ve danışmanlık şirketi KPMG, kripto endüstrisine dair öngörülerin bulunduğu geniş çaplı bir rapor yayımladı. 

KPMG, “Fintek’in Nabzı” olarak adlandırdığı raporunda kripto para ekosistemini yılın geri kalanında neler beklediğine dair bazı tahminlerini paylaştı.

Raporda 2022’nin ilk yarısında kripto paraların biz dizi zorlukla karşı karşıya kaldığı üzerinde durulurken birçok kripto şirketinin, bu zorluklarla başa çıkamadığına vurgu yapıldı.  

KPMG, kripto para piyasaları için 2022 yılında görülen olumsuz faktörleri, Rusya – Ukrayna savaşı, FED’in enflasyonla mücadelede izlediği sıkı para politikası, Terra ekosisteminin çöküşü ve bu çöküşe bağlı olan şirket iflasları olarak sıraladı. Olumsuz faktörlere karşılık kripto şirketlerinin yılın ilk yarısında 14,2 milyar dolarlık sermaye çekmesi ise önemli bir gelişme olarak aktarıldı.

Kripto dostu düzenlemeler

Kripto endüstrisi için devam eden düzenleme çalışmalarına da değinen şirket, dünya hükümetlerinin yatırımcı koruması için çalışmalara devam edeceklerine inanıyor. Öngörülere göre ülkeler, Çin’in kriptoyu yasaklayan yaklaşımını benimsemeyecek ve kripto dostu düzenlemelerle daha rekabetçi ve özendirici bir pazar oluşturmak için gayret gösterecek. 

Kripto şirketlerinin 2022 yılında ciddi bir stres testinden geçtiğine değinen KPMG, bu süreci dirençli şekilde atlatan şirketlerin, yeni bir yapılanmaya daha güçlü hale gelebileceğine inanıyor. Kripto kışı olarak adlandırılan bu dönemde ayakta kalacak şirketlerin, daha sağlıklı risk yönetimine sahip bir politikayla yönetilenler olacağı iddia ediliyor. Uzun vadeli planları olmayan şirketlerin ise bu dönemde hayatta kalmayı başaramayıp iflas eden şirketlere katılacağı düşünülüyor.

“Sabit kripto varlıklara ilgi artacak”

KPMG, kripto endüstrisi sektörlerine de değinerek önümüzdeki dönemlerde sabit kripto varlıklara olan talebin artmaya devam edeceğini öngördü. Sabit kripto para talebindeki artışın ise ödemelerde maliyet, şeffaflık, likidite ve kullanım kolaylığı gibi kriterleri ön planda tutan şirketler öncülüğünde gerçekleşeceği düşünülüyor.  

Diğer yandan kripto sektöründeki şirketler ile geleneksel endüstri şirketleri arasında iş birliğinin artacağı da yapılan tahminler arasında. Raporda bu iki endüstride faaliyet gösteren şirketlerin yönetişim, sosyal ve çevresel ihtiyaçları daha verimli karşılamak için beraber çalışabileceği görüşü iletildi. 

KPMG, raporunun genel özetinde 2022 yılının geri kalanı ve 2023’ün ilk yarısında fintek şirketlerinin yatırımcılar için odak noktası olarak kalmaya devam edeceği sonucuna varıyor.

Yazar: Günay Caymaz