Kripto borsalarındaki varlıklar, bu yıl yüzde 20 düşüş gördü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Kripto para endüstrisinde ayı piyasası koşulları ağırlaştıkça kripto borsalarında yatırımcı işlemlerinde bir gerileme görüldü.

Ayı piyasasında işlem yapmayı tercih etmeye yatırımcıların kalan varlıklarını kripto para borsalarından çekmeye başlamasıyla borsalardaki varlıklarda da bir azalma oldu. Glassnode verileri, Blockchain aktivitesinin, zirvenin görüldüğü Kasım ayından bu yana yüzde 13 oranında azaldığını ortaya koyuyor. Mevcut seviyeler, 2018 ve 2019 yılları arasında görülen ayı sezonundan bu yana en düşük seviyeler olarak kaydedildi.

Glassnode, ayrıca uzun vadeli yatırımcıların varlıklarını soğuk cüzdanda muhafaza etmeye devam ettiklerini aktardı. Kripto borsalarının finansal yapılarının bozulma riskinden endişe eden yatırımcıların, borsalardan ayrıldığını ortaya koyan Glassnode, borsalardaki varlıkların Ocak ayındaki zirve seviyesinden yüzde 20 oranında düştüğünü gördü.

Glassnode tarafından yayımlanan haftalık bültenin detaylarında yatırımcıların, varlıklarını borsalardan çektikçe likit olmayan arzın Haziran ayında 223.000 BTC arttığı yer aldı. Borsalardan çekilen miktarın 140.000 BTC’den fazlası ise büyük yatırımcılar tarafından gerçekleştiği dile getirildi. Bu durum ise büyük yatırımcıların Haziran ayında borsalardan çıkan yaklaşık 8,4 milyon dolarlık kripto varlıktan sorumlu olduğunu ortaya koyuyor.

Galaxy Digital CEO’su kripto piyasasının son durumunu yorumladı

Kripto sektörünün önemli isimlerinden Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, bu hafta Bloomberg verdiği röportajda, Fed’in sıkılaştırıcı para politikasına geçerek piyasadan likidite çekmesinin, kripto endüstrisinin ayı piyasasına girmesindeki en büyük neden olduğu görüşünü paylaştı.

Makro faktörlere ek olarak kripto şirketlerinin likidite krizine girmesi, mevcut düşüşü körükleyen bir iç dinamik olarak ortaya çıktı. Piyasada yüksek kaldıraç kullanan kripto şirketleri, ağırlaşan piyasa koşulları karşısında korumasız kaldı ve hızlı şekilde iflasın eşiğine geldiler.

Novogratz, bu iç dinamiklere de vurgu yaparak, piyasada artan endişeden dolayı Bitcoin en sağlam destek noktası olarak gördüğü 20.000 doların altına düşmesine neden olduğunu dile getirdi.

Galaxy Digital CEO’su, ayrıca şu an iflas riskiyle karşı karşıya olan ve iflas açıklayan kripto şirketlerinden dolaylı olarak etkilendiklerini itiraf etti. Novogratz, bu şirketlerin birbirleriyle ticari ilişki içinde olmasının endüstride bir zincir etkisi oluşturduğunu düşünüyor.

Yazar: Günay Caymaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir