Kripto endüstrisinde günün öne çıkan gelişmeleri

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Kripto para piyasalarındaki güncel gelişmelerden derlediğimiz günlük haber özetimizle günün öne çıkan kripto haberleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ethereum şu anda en aktif olarak geliştirilen kripto para, Polkadot ise 2. sırada

Blockchain analitik platformu Santiment verilerine göre Ethereum (ETH), 401 geliştiriciyle son 30 gün içinde en fazla geliştirme etkinliğine sahip projeler arasında ilk sırada yer alıyor.

Açık kaynaklı Blockchain Polkadot (DOT) ve Kusama (KSM), her biri 400 geliştirme faaliyeti kaydederken sırasıyla ikinci ve üçüncü sırada yer aldı. Cardano (ADA) ise 389 proje ile dördüncü sırada yer bulunuyor. Bu ağları, 324 projeyle Status takip ediyor.

DeFi Kingdoms, Metaverse odaklı Blockchain için Harmony’den ayrılıyor

Blockchain tabanlı oyun DeFi Kingdoms’ın (DFK) geliştiricileri, oyununun Serendale tabanlı kısmı için Metaverse odaklı Blockchain Klaytn’e göç edeceğini duyurdu.

DeFi Kingdoms sözcüsü, The Block’a yaptığı açıklamada bu hareketin, Harmony ağından tamamen ayrılacağı anlamına geldiğini doğruladı. Dikkat çeken durum ise alınan kararın, Harmony ağının Ethereum’a çapraz zincir köprüsü olan Horizon’a yönelik siber saldırıdan iki ay sonra gelmesiydi.

DFK’nin oyun haritalarından yalnızca ilki olan Serendale için ağ değişikliği gerçekleşecek olup Crystalvale bir Avalanche alt ağı olan DFK zincirinde kalmaya devam edecek.

Near Rainbow Köprüsüne hack girişimi, başarıyla püskürtüldü

Aurora Labs CEO’su Alex Shevchenko Pazartesi günü NEAR-ETH Rainbow köprüsünün hafta sonu boyunca bir hack girişimine maruz kaldığını söyledi.

Bununla birlikte, saldırıya direnen protokoller, kullanıcı fonları güvende tutmayı başarırken köprüyü hackerlar karşı başarıyla savundu.

Aurora Labs CEO’su, NEAR-ETH Gökkuşağı Köprüsü’nü hedef alan bilgisayar korsanının, kullanıcı fonları güvende kaldığı için para kaybeden taraf olduğunu açıkladı. Shevchenko’nun açıklamalarına göre, saldırı, köprüdeki kullanıcı fonlarını korumak için çeşitli mekanizmalarla 31 saniye içinde geri tepildi. Bu arada hacker’ın başarısız saldırı girişiminde yaklaşık 5 ETH harcadığı tahmin ediliyor.

Telegram kurucusu, kullanıcı adlarını NFT benzeri akıllı sözleşmelerle açık artırmada satmayı planlıyor

Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, NFT benzeri akıllı sözleşmelerden yararlanarak en çok rağbet gören kullanıcı adlarını açık artırmayla satışa sunmayı planlıyor. Durov ayrıca milyonlarca rezerve edilmiş Telegram adresinin Blockchain ağındaki varlıklar olarak açık artırmaya çıkabileceğini de sözlerine ekledi.

Durov’un bu önerisi, The Open Network’teki (TON) alan adı müzayedelerinin başarılı şekilde tamamlanmasından sonra geldi. TON, Telegram ekibi tarafından tasarlanan bir Katman-1 blok zinciri ağı. Telegram’ın blok zinciri platformu, kullanıcıların kripto akıllı sözleşmelerine, cüzdanlarına ve web sitelerine okunabilir adlar atamasına olanak tanıyan TON DNS hizmetini başlattı.

Curve Finance, rekor hacim düşüklüğü görüyor

DEX’lere öncelik eden Curve Finance, yılın ikinci çeyreğinde gözden düşmesiyle birlikte yerini Uniswap’a kaptırdı.

Curve Finance, bu yıl Mayıs ayında borsasında 26,1 milyar dolarlık bir hacme sahipti. Haziran ayında, Curve 15,5 milyar dolarlık hacim kaydederken Temmuz ayında %48 düşüşle 7.9 milyar dolara kadar düşüş gördü.

Son olarak, borsa, ayın son haftasına yaklaşırken Ağustos ayında şimdiye kadar sadece 4.03 milyar dolarlık hacim kaydetti.

XRP işlem hacmi, balinaların liderliğinde hızla yükseliyor

Ripple‘ın yerel tokeni XRP, son 24 saat içinde büyük yatırımcılar arasında en çok ilgi gören kriptolardan biri oldu. Ripple’ın SEC ile devam eden dava sürecine karşılık kripto balinaları cüzdanlarına daha fazla token eklemeye devam ediyor. Whale Alert, balina cüzdanları tarafından birden fazla işlemde 73 milyon doların üzerinde XRP eklendiğini bildirdi.

Whale Alert’a göre bir balina, tek bir işlemde 40,1 milyon doların üzerinde XRP tokenini portföyüne ekledi. Bu, son 24 saat içinde kaydedilen en büyük işlem olurken başka bir balina yaklaşık 20,7 milyon dolar değerinde XRP tokeni aldı.

Yatırımcılar Borsalardan daha önce görülmeyen şekilde Bitcoin çekmeye devam ediyor

Bir kripto para analiz firması olan Arcane Research, son yayımlanan raporunda, Bitcoin sahiplerinin BTC’lerini borsalardan hızlı şekilde çektiklerini belirtiyor. Bu, yatırımcıların kripto varlıklarını satma niyetinde olmadı dönemlerde ortaya çıkan bir durum. 

Analiz firmasının verileri, daha önce görülmeyen bir şekilde 119.000 BTC’nin Haziran ayında borsalardan çekildiğini gösterdi. Temmuz ayında ise yatırımcılar 96.000 BTC’yi borsalardan taşıdı ve Ağustos ayında, şimdiye kadar 65.000 BTC çekildi.

Borsalardan sürekli bir kripto çıkışı, genel olarak satış baskısında önemli bir azalma ilarak yorumlanır ve ardından güçlü bir toparlanma beklenir. Ancak mevcut durumda Arcane Research, Celsius, Babel Finance, Voyager Digital ve Vauld gibi kredi şirketlerinin çöküşünün net çıkışlara katkıda bulunduğuna inanıyor.

Yazar: Günay Caymaz