Kripto kredi şirketi Genesis’te borç sarmalı büyümeye devam ediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – FTX’in çöküşünden sonra oluşan panik ortamından etkilenen kripto endüstrisinin önemli şirketlerinden Genesis ile ilgili kötü haberler gelmeye devam ediyor. 

Kısa vadeli borçlarını döndürmekte zorlanan şirket, Coindesk tarafından bildirildiği üzere 2 milyar dolara yaklaşan bir yükümlülüğe sahip. Bu borçların içinde Gemini’nin Earn programına dahil müşteriler için 900 milyon dolarlık borç miktarı bulunuyor. Coindesk’in isimsiz kaynaklara atıfta bulunarak bildirdiğine göre ikinci bir alacaklı grubunun da yine 900 milyon dolarlık kredi miktarı bulunuyor. 

Bunun yanında 1,8 milyar dolarlık yükümlülüğün yanında iflas eden kripto şirketleri Celsius ve Voyager Digital’i temsil eden hukuk firması olan Kirkland & Ellis tarafından temsil edilen üçüncü bir alacaklı grubunun da olabileceği söylentiler arasında.

Geçtiğimiz günlerde Genesis tarafından yapılan açıklamada borç krizini atlatmak için potansiyel alıcılar, ana şirket Digital Currency Group ve Gemini ile bir çözüm bulmak için görüşmelerin devam ettiği belirtilmişti.

Genesis, henüz likidite krizine çözüm bulamadı

Diğer yandan Genesis, ve haberde adı geçen diğer hukuk firmalarından konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak Kasım ayında kredi işlemlerini askıya aldığını açıklayan Genesis’in ilk aşamada ihtiyacı olan miktar yaklaşık 1 milyar dolar olarak telafuz ediliyordu. 

Gelinen son noktada kaynak arayışında başarısız olan şirketin, kısa vadede karşılaşması gereken yükümlülüğünün 2 katına yaklaşmış olabileceği söylentiler arasında. Genesis, kripto sektöründe kurumsal şirketlerle olan ticari ilişkisinden dolayı, olası bir iflasında endüstriyi önemli derecede etkileyebilir. Ayrıca Genesis’in finansal olarak zor duruma düşmesi, ana şirketi Digital Currency Group’u (DCG) da etkilemekte. 

DCG, aynı zamanda piyasanın en büyük Bitcoin fonuna sahip Grayscale’in ve sektörün önde gelen kripto haber sitesi Coindesk’in de sahibi. Bundan dolayı Genesis’in olası iflası, grup şirketlerini de etkileme ihtimalinden dolayı piyasayı tedirgin etmeye devam ediyor.

Yazar: Günay Caymaz