Kripto para endüstrisinde günün öne çıkan gelişmeleri

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasalarındaki güncel gelişmelerden derlediğimiz günlük haber özetimizle satır aralarında kalan kripto haberleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

ECB, iklim endişelerinden dolayı Bitcoin yasağına sıcak bakıyor

Avrupa Merkez Bankası uzmanları tarafından yayımlanan son raporda enerji yoğun bir üretim sistemi olan iş ispatı modelini kullanan Bitcoin gibi kripto paralar, fosil yakıt kullanan araçlara benzetilirken iş ispatı modeliyle üretilen kripto paralar için elektrikli araç benzetmesi yapıldı.

İş ispatı konsensüs modelinin eleştirildiği raporda Bitcoin ve Ethereum üretilirken kullanılan yıllık enerjinin, Avrupa’nın büyük ülkeleri İspanya, Hollanda veya Avusturya’nın bireysel elektrik kullanımına eş değer olduğu vurgusu yapıldı. 

Yayımlanan bu rapor, Avrupa Merkez Bankası’nın Bitcoin gibi yoğun enerji kullanılarak üretilen kripto paraların yasaklanmasına sıcak baktığı izlenimini yansıttı.

ABD eyalet düzenleyicisi, kripto borç veren Celsius’un iflas ettiğini söyledi

Vermont Eyaleti Mali Düzenleme Departmanı (DFR), Celsius‘un kayıtsız menkul kıymet ihracıyla Vermont’taki yatırımcılar da dahil olmak üzere bireysel yatırımcılara kripto para vadeli mevduat hesapları sunduğunu söyledi. Alabama, Kentucky, New Jersey, Teksas ve Washington eyaletlerindeki menkul kıymetleri düzenleyicileri, şirketin müşteri ödemelerini askıya alma kararını araştırmaya devam ediyor.

Vermont Mali Düzenleme Departmanı (DFR) Salı günü yaptığı açıklamada, kripto kredi şirketi Celsius Network’ün iflas etmiş olduğuna ve müşterileri ile diğer alacaklılara karşı yükümlülüklerini yerine getirecek varlıklara ve likiditeye sahip olmadığına inandığını söyledi.

Brave tarayıcısı, Solana merkezsiz uygulamalarını desteklemeye başladı

Kripto para odaklı internet tarayıcısı Brave, 1.41 sürümünde Solana tabanlı merkezsiz uygulamaları destekleneceğini duyurdu. 

Tarayıcının yeni sürümündeki en son entegrasyon, merkezsiz finans (DeFi) ve Web3 için daha erişilebilir yolların kapısını açacak. Solana NFT pazar yeri Magic Eden ve kripto para müzik uygulaması Audius, Solana ekosistemindeki en popüler dApp’ler arasında görülüyor. Yeni sürümle birlikte Brave tarayıcısının yalnızca masaüstü sürümü dApps entegrasyonunu destekliyor olarak. Duyuruya göre Brave, yakın zamanda mobil sürüm için de destek sağlayacak.

Shiba Inu sahipleri, 1,2 milyon kişiye ulaştı

Shiba Inu, hem varlığı elinde tutan kişi sayısı hem de piyasa değeri açısından en değerli kripto varlıklar arasında kalmaya devam ediyor.

Shiba topluluğu, büyümeye devam ederken Etherscan verilerine göre şu an da 1,2 milyon kişi, cüzdan sayısına göre Shiba bulunduruyor.

Ekonomik kriz içinde olan Sri Lanka, kripto kullanımına karşı uyardı

Sri Lanka, ülkede devam eden siyasi kaosun ortasında ekonomik açıdan zor günlerden geçerken kripto para birimi kullanımına karşı uyardı.

Sri Lanka Merkez Bankası, kripto para birimlerinin ülkede yasal ödeme aracı olmadığını söylerken ülkede faaliyet göstermesi için herhangi bir kuruluşa lisans veya başka bir yetki vermediğini hatırlattı. 

Merkez bankası, 2018 ve 2021’de yayınladığı önceki uyarılarına atıfta bulunarak, ülkede herhangi bir ilk kripto para arzına (ICO) veya madencilik operasyonuna ve kripto para borsasına izin verilmediğini söyledi.

Mayıs 2022’de temerrüde düşen ve diğer ülkelerden temel ihtiyaçları için ithalatı güvence altına almak için mücadele eden Güney Asya ülkesi, enflasyonun Haziran 2022’de yıllık yüzde 54,6’lık bir rekora ulaştığını bildirdi.

Şangay, Web 3.0 ile 446 milyar dolarlık bir dijital ekonomi hedefliyor

Şangay Halk Hükümeti, Şangay’ın dijital ekonomisinin geliştirilmesi için 14. beş yıllık planını açıkladı.

Çin’in finans başkenti olarak kabul edilen Şangay, dijital geleceğini güçlendirmek için Blockchain teknolojisinin geliştirilmesi için bir yol haritası çizdi. Ayrıca hükümet, NFT ticaret platformları ve Blockchain iş modelleri oluşturma planlarını da ortaya koyuyor.

5 yıllık plan, Çin Başbakanı Xi Jinping’in Çin özelliklerine sahip sosyalizm hakkındaki düşüncelerini yol gösterici ilke olarak ortaya koyuyor ve dijital teknoloji ile reel ekonominin derin entegrasyonu için çağrıda bulunuyor.

Yazar: Günay Caymaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir