Kripto para piyasa değerinde 1 trilyon dolar direnci devam ediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Kripto para piyasalarında bugün gelen alımlarla dünkü kayıplar telafi edildi. Akşam saatlerine doğru toplam piyasa değeri, 990 milyar dolar seviyesinde bulunuyordu. 

Geçen haftaki düşüşün ardından toparlanma belirtileri görülen kripto para piyasalarında son 24 saatlik işlem hacmi de yükselişe geçerek 80 milyar dolar seviyesine ulaştı. Her ne kadar piyasalarda hafta başından bu yana düşüşün yavaşladığına dair bir grafik çizilse de piyasa değerinin psikolojik seviyesi 1 trilyon dolar altında kalması, düşüş ivmesini gündemde tutuyor. 

Piyasa algısını ölçen kripto para korku ve risk iştahı endeksi de bugün 23 seviyesini göstererek aşırı korku bölgesinde kalmaya devam ediyor. 

Bitcoin, yeniden 20.000 dolar sınırı üzerinde

Bitcoin (BTC), bu hafta 19.500 dolar seviyesinde alıcı bulduktan sonra yukarı hareketin 20.500 dolar seviyelerinde kısıtlı kaldığını gördü. Haftanın ilk 3 günü bu bant aralığında hareket eden BTC, dün günü 20.000 dolar altında kapattıktan sonra bugün yeniden haftanın direnç seviyesine doğru yöneldi.

Şu an 20.300 dolar seviyesinde bulunun Bitcoin (BTC), gün içi işlemlerde yüzde 2,5 değer kazandı. Bitcoin piyasa değeri ise bugün 387 milyar dolarda bulunuyor. Bu da Bitcoin piyasa hakimiyetinin yüzde 40 olduğuna işaret ediyor. Bu arada BTC piyasa hakimiyeti, Haziran ayındaki yüzde 48’lik zirve seviyesinden bu yana net bir şekilde düşüş görüyor. 

Ethereum, 1.600 dolara yaklaştı

Ethereum, haftaya 1.500 dolar altından gelen tepki alımlarıyla yüzde 8 yükselişle başladı. Dün sakin kalan kripto para, bugün yüzde 5’e yakın yükselişle 1.600 dolar sınırına kadar yükseldi. 

Son düşüş sonrası Ethereum, Bitcoin’den daha iyi performans gösteriyor. Öyle ki ETH/BTC paritesi de son iki haftalık kısmi gerilemenin ardından bu hafta yüzde 7,5’e yakın yükselişle 0,078 BTC’de bulunuyor. 

Altcoin piyasasında son durum

En büyük kripto varlıklar arasında Ethereum’un ardından ADA, bugün yüzde 2’ye yakın yükselişle 0,42 dolardan başlayan toparlanmasını sürdürüyor. İlk 10’da BNB ve Dogecoin, dünden bu yana ekside kalan kripto paralar olarak kaydedildi. 

Bugün ilk 100 kripto para arasında öne çıkan altcoin Nexo oldu. NEXO tokeni, son 24 saatte yüzde 15 değer artışıyla şu an 1,13 dolardan el değiştiriyor. Altcoin, geçtiğimiz haftalarda 1 dolar direnci sonrası kısmi bir düşüş gördükten sonra bu haftaki talep artışında direnci bölgesini geçerek Haziran ayındaki fiyat bölgesine geri döndü.

Kava, Lido DAO ve Near ise son 24 saatte yüzde 5’in üzerinde yükselerek en çok değer kazanan altcoinler arasında bulunuyor. Synthetix, Helium ve eCash ise bugün yüzde 5 bandında değer kaybıyla en çok düşen altcoin’ler olarak kaydedildi.

Bunun yanında Nexo, bugünlü yükselişiyle haftalık bazda en çok değer kazanan kripto para olurken eCash, bugün satış görmesine karşın haftalık yüzde 13 oranında değer artışını koruyor. 

Yazar: Günay Caymaz