featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasalarındaki güncel gelişmelerden derlediğimiz günlük haber özetimizle satır aralarında kalan kripto haberleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

FTX, LUNC, USTC yatırma ve çekme askıya alırken ANC’yi delist edecek

Kripto para borsası FTX, Terra Classic (LUNC) ve TerraClassicUSD (USTC) yatırma ve çekme işlemlerini 12 Eylül’den itibaren askıya alacağını duyurdu. Terra ekosisteminin bir başka kripto varlığı Anchor Protocol (ANC) ise borsa platformundan delist edilecek.

Yatırma ve çekme işlemlerinin durdurulacağı LUNC ve USDTC’nin platform içinde dönüşümü ise devam edecek. 

Suudi Merkez Bankası, kripto girişimleri için yeni bir hamle yaptı

Suudi Arabistan Merkez Bankası, kısa süre önce sanal varlıklarını ve merkez bankası dijital para birimi programını yönetmesi için Mohsen AlZahrani’yi görevlendirdi.

Bu zamana kadar kripto para ekosistemine karşı temkinlik yaklaşan Suudi Arabistan, kripto paraların spekülatif doğasından dolayı endişeliydi. Ancak Birleşik Arap Emirlikleri‘nin küresel bir kripto merkezi olma hedeflerine karşılık, Riyad’da varlık sınıfı için daha resmi kurallar hazırlama konusunda acele ettiği düşünülüyor. Ayrıca Suudi hükümetinin birkaç yıldır BAE ile potansiyel bir ortak dijital para birimi üzerinde işbirliği yaptığı biliniyor.

Dijital varlıklara dayalı fonlarda son durum

Coinshares verilerine göre kripto paralara dayalı fonlara geçen hafta boyunca 9,2 milyon dolarlık ne giriş görüldü. Giriş önemli 17,9 milyon doları Short-Bitcoin ürününe gerçekleşirken Bitcoin’e dayalı fonlardan 11,1 milyon dolarlık çıkış net girişlerin sınırlı kalmasına neden oldu.

Buna göre geçen hafta, kurumların Bitcoin fonlarından çıkışı ve Bitcoin’in düşüşüne dayalı yatırım ürününe geçişi, en büyük kripto parada düşüş beklentisinin yüksek olduğu şeklinde yorumlandı.

İran, Bitcoin madencilerine lisans vermeye başladı

İran, geçen hafta düzenlenen yasal çerçeve ışığında kripto para madencilik işletmelerinde lisans vermeye başladı. İran hükümeti, daha önce çok az sayıda madenciyle lisans vermişti.

Şu an ise İran Hükümeti’nin kripto para madenciliği ve kripto paralarla ilgili bir dizi mevzuatı yürürlüğe aldı ve önümüzdeki günlerde ülkede madencilik faaliyetlerinin hızlanabileceği öngörülüyor.

Ülkede kripto madenciliğine onay kararı, ithalat ödemeleri için sadece madencilik ile çıkarılmış Bitcoin ile olacağını açıklamasının ardından geldi.

Ethereum ağı, “Merge” öncesi günlük 70.000’den fazla benzersiz adresle genişlemeye devam ediyor

Ethereum (ETH), heyecanla beklenen Merge yükseltmesine hazırlanırken, yeni oluşturulan Ethereum benzersiz adreslerinin sayısı Eylül ortasında gerçekleştirilecek olan etkinlik öncesi artışa geçti.

Ethereum ağı Ağustos ayı başında 202,3 adrese sahipken bir aylık periyotta yaklaşık 2,2 milyon adet artışla 204,5 milyon adrese ulaştı. Benzersiz adresler, aktif işlemleri garantilemezken bu rakam bir kişinin birden fazla ETH adresi oluşturmasıyla da artış kaydedebiliyor. 

Borsalardaki Bitcoin arzı Kasım 2018’den bu yana en düşük seviyesinde

En büyük kripto borsaları aradın Bitcoin arzında düşüş devam ediyor. Santiment verilerine göre kripto para borsalarında bulunun Bitcoin milyarı, 2018’in sonundan bu yana en düşük seviyesine ulaştı.

Blockchain verileri, Bitcoin arzının şu an 1,74 milyon olduğunu ortaya koyarken 2018 yılından bu yana en yüksek rakam Mart 2020 döneminde kaydedilen 2,9 milyon BTC olarak belirtildi. O dönemden bu yana borsalardaki BTC miktarı, yüzde 40’ın üzerinde düşüş gördü.

En büyük madencilik havuzu, Merge sonrası Ethereum Classic’i destekleyeceğini duyurdu

BTC.com, Ethereum ağının hisse ispatına geçmesinin ardından iEthereum Classic’i (ETC) desteklemeye devam edeceğini duyurdu. mMdencilik havuzu BTC.com ETC Pool ile 3 ay boyunca ücretsiz madencilik hizmeti sunacağını açıkladı.

Merge sonrası Ethereum madencileri faaliyetlerini durduracak. BTC.com ise Ethereum Classic (ETC) madenciliğine desteğini açıklarken madencilerin Ethereum Classic madenciliğine geçişini teşvik etmek için ETC Pool’u başlattı.

Kullanıcılar, 1 Aralık’a kadar madencilik ücreti ödemeden BTC.com ETC Pool’a doğrudan ETC hash gücünü bağlayabilir.

Ethermine ve Antpool gibi en iyi madencilik havuzları da ETC madenciliğini desteklediklerini açıkladı ve Ethereum PoW’u reddetti. Antpool, ayrıca Ethereum Classic’i desteklemek için 10 milyon dolarlık bir yatırım yaptığını açıkladı.

Yazar: Günay Caymaz