Kripto para piyasalarında volatilite artmaya başladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Kripto paralar, güne satıcılı başladıktan sonra ABD işlem saatlerine doğru yukarı yönlü sert bir hareket görüldü. 

Jerome Powell’ın Jackson Hole Sempozyumu’nda konuşmasına kısa bir süre kalırken kripto paralarda da hareketli saatler başladı. Toplam piyasa değeri, gün boyu geriledikten sonra 15.00 itibarıyla piyasaya fon girişleri başladı ve  1 trilyon dolara kadar gerileyen toplan değer, şu sıralara 1,03 trilyon dolara yükseldi. Son 24 saatlik ortalama işlem hacmi de 70 milyar dolara doğru bir yükseliş gördü.

Bitcoin 21.500 dolar üzerine geri dönüyor

Bitcoin (BTC), açılışta 21.500 dolardan başlayan satışlarla 21.100 dolara kadar geriledi. Son saatte başlayan alımlarla bir saatlik zaman diliminde günlük kayıplar telafi edildi ve BTC, an itibarıyla 21.500 dolar bandına geri dönerken yüzde 2’nin üzerinde bir sıçrama gördü. Haber yayına hazırlanırken yukarı yönlü hareket devam ediyordu. 

Powell, saat 17.00’de başlayacak konuşmasında görüşlerini açıkladıkça piyasada volatil hareketlerin artabileceğini görebiliriz. 

Altcoin piyasasında son durum

En büyük ikinci kripto parada son saatte değer artışı yüzde 3’ü aştı. Kripto para, bugün 1.620 dolarda destek bulduktan sonra 1.700 dolara doğru hareket ediyordu. Ethereum, son 24 saatlik fiyat hareketinde ise yüzde 2,5 oranında değer kaybına sahip.

En büyük 10 kripto para arasında ise bugün Cardano (ADA) ve XRP pozitif ayrıştı. Diğerleri gerilerken her iki kripto para da günlük yüzde 2’nin üzerinde yükselişe sahip. Cardano, Vasil hard korkun beklenenden erken gerçekleşebileceğine yönelik haberlerle talep gördü. XRP ise son 24 saatte büyük yatırımcıların borsalardan anonim cüzdanlara hızlı XRP aktarımları görürken talebinde bir artış gördü. 

Solana ise bugün en büyük kripto paralar arasında yüzde 3’e yakın düşüşle 35 dolar bandında işlem görerek en çok düşen kripto para konumunda. 

En büyük 100 kripto para arasında bugün 97. Sıradaki Theta Fuel (TFUEL), yüzde 10 yükselişiyle en çok artan altcoin oldu. Synthetix (SNX) ve Huobi Token (HT) da yüzde 5’in üzerinde değer artışıyla piyasadan pozitif ayrışıyor. 

Flow (FLOW), Shiba Inu (SHIB) ve Helium (HNT) ise son 24 saatte yüzde 5’in üzerinde düşüşle en çok kayıp gören altcoin’ler. 

Son bir haftada en çok yükselen kripto paralar, EOS (%31), Cosmos (ATOM) (%18) ve Chiliz (CHZ) (16,57) olarak devam ediyor. Bu hafta en çok düşen altcoin’lerin başında ise Flow (-%11), Gnosis (GNO) (-%9) ve Lido DAO (LDO) (-%8,7) olarak sıralandı. 

Yazar: Günay Caymaz