featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasası düne kıyasla daha yeşil bir görünüm sergilerken, kaydedilen artışların çoğunluğu yatay bir grafik çizmekten fazlasını vadetmiyor. Geçen hafta sonu yüzde 10 değer kaybeden piyasanın toplam hacmi tıpkı ayı piyasasının başlarındaymışız gibi 1 trilyon doların altına geriledi. Tüm dünya genelindeki zayıf makroekonomik verilerin, bilhassa enflasyon oranlarının beklentilerin üzerinde seyretmesi merkez bankalarına daha sıkı bir para politikası izlettiriyor. ABD Merkez Bankasının iki dönem üst üste 75 baz puanlık faiz artırımına gitmesinin ardından hem hisse senedi hem de kripto piyasaları “Bir 75 baz puanlık artış daha gelir mi?” endişesiyle fiyatlanıyor.

Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin yüzde 1,54’lük artışla 21 bin 366 dolar seviyesinde işlem görüyor. İşlem maliyetlerini düşürecek ve düşük enerji tüketimiyle çok daha çevre dostu bir protokole, proof-of-work konsensusuna geçiş yapacak Ethereum ise geçtiğimiz yedi günde yüzde 12 değer kaybetti. Son 24 saatte yüzde 4’lük artış gören en büyük ikinci kripto para, şu sıralar 1.642 dolardan işlem görüyor.

Dünden beri en çok düşen kripto para ise geçtiğimiz haftaların gündemden düşmeyen ve iflasıyla piyasada domino etkisi yaratan Celsius oldu. CEL token son 24 saatte yüzde 17,37’lik değer kaybederken, Aragon (ANT) yüzde 4,33, XYO Network (XYO) yüzde 3,72, Vulcan Forged (PYR) ise yüzde 1,59 düşüş kaydetti.

Hisse senedi piyasaları da tıpkı kriptoda olduğu gibi yatay bir performans sergiliyor: Teknoloji borsası NASDAQ %0,1, S&P 500 %0,2 değer kaybederken, Dow Jones’taki düşüş %0,5’i buldu.

Kripto piyasası ile hisse senedi piyasaları arasında (özellikle de teknoloji borsası NASDAQ’la) doğru orantılı bir ilişkinin olduğunu savunanların sayısı gittikçe artarken, Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından paylaşılan bir blog yazısında kripto piyasalarının Asya hisse senedi piyasalarıyla ilişkisi ele alındı. IMF’e göre, Bitcoin ve Ethereum’daki düşüş ve 2020’den beri yaşanan volatiliteyle Asya piyasaları arasında bir korelasyon söz konusu.

Blog yazısında şu ifadeler yer alıyor:

Bu makale ilk olarak Coindesk üzerinde yayımlanmıştır