Kripto para piyasasında yatay seyir

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin 17 bin dolar seviyesini ara ara zorlasa da 10 gündür yatay bir seyir izliyor. Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası düne kıyasla yüzde 0,73’lük düşüşle 16 bin 810 dolardan işlem görüyor.

CoinDesk’e konuşan dijital varlık yönetim platformu Eaglebrook Advisors’ın başkan yardımcısı Joe Orsini, FTX çöküşü ve geçtiğimiz yıl kripto sektöründe yaşanan diğer fiyaskolara rağmen Bitcoin’in yavaşlama gösterdiğini ancak direncini de ortaya koyduğunu düşünüyor.

Piyasa değeri bakımından Bitcoin’in ardından ikinci sırada yer alan Ethereum’da yatay bir seyir söz konusu. Düne kıyasla yüzde 0,12 değer kazanan ETH şu sıralar 1,232 dolardan işlem görüyor. Diğer büyük kripto paralarda da görece sakin bir tablo var: Binance Coin (BNB) yüzde 0,56’lık, XRP yüzde 3’lük ve Dogecoin yüzde 1,75’lik artış kaydetmiş durumda.

Hisse senedi piyasalarındaysa Çin’in koronavirüs önlemlerini hafifletmesi piyasalar açısından rahatlık sağlayan bir unsur olarak çalışsa da sıkı para politikaları ve resesyon endişeleri fiyatlamalar üzerinde çok daha belirleyici bir rol oynuyor. Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co.’nun günlük analizinde söz konusu duruma ilişkin, “Teknik direnç noktalarına yaklaşılması ile birleşince varlık fiyatlarının destek bulmakta başarılı olamadığını görüyoruz.” ifadeleri yer alıyor.

Kuvvetli faiz artırımlarına karşın güçlü gelen ABD istihdam verileri

Makroekonomi tarafında ise bugün öne çıkan gelişmeler arasında ABD’de açıklanacak haftalık işsizlik maaşı başvuruları var.

“Her ne kadar piyasa etkisi limitli kalabilecek olsa da veri son dönemde kuvvetli faiz artırımlarına karşın oldukça güçlü bir tablo ortaya koyan istihdama yönelik son resmi yansıtacağı için yakından izlenecektir.” ifadelerinin yer aldığı Ünlü & Co. analizi şöyle devam ediyor:

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır