Kripto para sektöründen güncel haberler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasalarındaki güncel gelişmelerden derlediğimiz günlük haber özetimizle satır aralarında kalan kripto haberleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Formula 1, iki ticari marka başvurusuyla Metaverse’e adım atıyor

Formula 1, 23 Ağustos’ta Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisine (USPTO) iki ticari marka başvurusunda bulundu.

Başvuru, lisanslı ticari marka avukatı Michael Kondoudis tarafından Twitter üzerinden duyuruldu. F1’in başvurusu, NFT’leri, kripto para birimleri, sigorta ve finansal hizmetler, sanal giysiler ve spor malzemeleri, döviz ticareti ve sanal para birimi hizmetlerini kapsayacak.

Ticari marka başvurusunun temelinde Formula 1’in NFT sektörüne adım atma girişimi olarak yorumlandı. Bununla birlikte, F1’de birçok marka kripto sektörüyle ticari ilişki içinde bulunuyor.

Terra Luna Classic staking işlemleri, fiyat artışına katkı sağlıyor

Terra Luna Classic (LUNC), geçen hafta yüzde 40’ı aşan bir değer artışı gördü ve Cuma günkü genel düşüşten etkilenmedi. LUNC DAO’nun yeni staking hizmetinin, LUNC’nin fiyat yükselişine önemli bir katkı sağladığı biliniyor. 

LUNC DAO’nun amacı, yüzde 99’un üzerinde değer kaybeden kripto parayı, eski parlak günlerine geri döndürmek. LUNC DAO, 2020’deki piyasaya sürülmesinden bu yana Terra Luna Classic’in parçası olan bir grup geliştirici ve topluluk oluşturucu tarafından oluşturuldu. Ayrıca LUNC ekosistemindeki en önemli merkezsiz uygulamalar, LUNC DAO ekip üyeleri tarafından geliştirildi.

Singapur, bireysel yatırımcıların kripto risklerinden habersiz olduğunu söyledi

Singapur Para Otoritesi (MAS) Başkanı Ravi Menon, bugün katıldığı bir etkinlikte yaptığı açıklamada, uyarılara ve önlemlere rağmen, anketlerin tüketicilerin sadece Singapur’da değil, küresel olarak kripto para ticareti yaptığını gösterdiğini ve keskin fiyat beklentisinden etkilendiğini söyledi. 

Diğer yandan Menon, bireysel yatırımcıların kripto ticaretindeki risklerden genel olarak bihaber olduğunu sözlerine ekledi ve yakında yeni düzenlemelerin geleceği konusunda bazı sinyaller verdi. Bu düzenlemeler arasında bireysel yatırımcıların, kripto para piyasalarına erişimde bazı kısıtlamalar getirilmesi gündemde. 

Menon, MAS’ın Ekim ayına kadar kamuoyu geri bildirimi isteyeceğini ve küresel olarak incelemelerin devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Bunun yanında yaklaşık 180 kripto şirketi, 2020’de yeni bir rejim kapsamında MAS’a kripto ödeme lisansı için başvurdu, ancak Singapur, halen devam eden ayrıntılı bir durum tespiti sürecinde şimdiye kadar yalnızca sınır sayıda şirkete lisans verdi.

Bank of America, Ethereum fiyatı hakkında tahminini yayımladı

Bank of America stratejisti yatırımcıların Merge güncellemesini fiyatladıktan sonra  önümüzdeki dönem için bekle ve gör yaklaşımının daha doğru olacağını söyledi. Analiste göre Ethereum fiyatı, güncelleme sonrası daha fazla satış baskısıyla karşı karşıya kalabilir.

Analist, “BSC, Tron, Avalanche ve Solana gibi Blockchain ağlarının, Ethereum’un hakimiyetini kurana kadar pazar paylarını artırmaya devam edeceklerini beklediklerini de dile getirdi.

Dubai, daha iyi yatırımcı koruması için kripto pazarlama kuralları yayımladı

Dubai’nin Sanal Varlık Düzenleme Kurumu (VARA), sanal varlıkların pazarlama, reklam ve promosyonlarına ilişkin düzenleyici yönergeler yayımladı.

Gulf News haberine göre kuralların her türlü sosyal yardım, iletişim ve reklamcılık, bilginin yayılması, farkındalık oluşturma, müşteri katılımı, yatırımcı talebi ve diğerlerine atıfta bulunduğunu bildirdi. 

Kurallar, Dubai merkezli medya arama platformlarında, medya web sitelerinde ve ayrıca Dubai pazarını hedefleyen çevrimiçi ve çevrimdışı yayın kanallarında bilgi yayımlayan sanal varlıklarla ilgili tüm iletişimleri ve varlıkları kapsayacak.

Düzenleyicilerin yayımladığı yönerge, Abu Dabi’nin genel ekonomik stratejisiyle uyumlu olarak Blockchain ve kripto varlıklar için yeni bir strateji başlatmasının hemen sonrasında geldi. Abu Dabi Blockchain ve Kripto Varlıklar Komitesi 25 Ağustos’ta yeni stratejisini görüşmek için ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Amerikalıların çoğunluğu okullarda kripto eğitimi verilmesini istiyor

Yapılan bir ankete göre Amerikalı ebeveynlerin yüzde 60’ı çocuklarının okullarda kripto hakkında eğitim almasına sıcak bakıyor. Bu durum kripto benimsemesinin artmaya devam ettiğine yönelik önemli bir kanıt olarak yorumlandı.

Anket sonuçlarına göre kripto paraların yanında Blockchain teknolojisi, öğrencilerin eğitim sistemine entegre edilmeli görüşü ağır bastı. Bunun yanında 800’ü aşkın kişiyle yapılan ankete katılanların yüzde 68’i kripto yatırımına sahip olduklarını söylerken yüzde 39’u Blockchain yatırımına sahip olduğunu söyledi.

Shiba Inu, bu ortaklık sayesinde Arap Emirlikleri’nde daha fazla kullanım alanı bulabilir 

Binance ile BAE iş hizmetleri sağlayıcısı Virtuzone arasında, şirketin Binance Pay teknolojisini kullanmasına ilişkin bir ortaklık anlaşmasının imzalandığı duyuruldu. 

Binance Pay aracılığıyla Virtuzone, sunulan hizmet içeriğini genişletmeyi ve ticari operasyonlarını artırmayı planlıyor. Shiba Inu (SHIB) de dahil olmak üzere Binance Pay programına katılan tüm kripto para birimleri bu anlaşmadan faydalanabilecek. 

Binance, bu ayın başında Binance Pay aracılığıyla ödeme seçeneklerine XRP, AVAX ve SHIB‘yi resmi olarak dahil etti. Bundan sonraki süreçte BAE’de yeni kurulan Binance ortağının hizmetlerini kullanan şirketler, bu kripto paraları bir ödeme yöntemi olarak sunabilecek.

Yazar: Günay Caymaz