Kripto para yükselişi 1 trilyon dolar sermaye değerinde yavaşlamaya başladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Kripto para piyasa değeri, yeniden 1 trilyon dolar seviyesine ulaşırken son 5 haftalık yatay seyrin ardından hafta başından bu yana fon girişleriyle piyasa değeri %7‘ye yakın bir yükseliş kaydedildi. 

Bununla birlikte dün ABD işlem saatlerinde 1 trilyon dolarlık psikolojik seviyeye ulaşıldıktan sonra değer artışında bir yavaşlama görüldü ve piyasa genelinde son 24 saatte yatay bir görünüm oluştu. 

Bu hafta 130 milyar dolara yaklaşan ortalama işlem hacmi de bir miktar düşerek 100 milyar doların altına geriledi. 

Diğer yandan bugün Avrupa Merkez Bankasının 75 baz puanlık faiz artışına kripto piyasaları önemli bir tepki vermedi. Bu arada ABD’nin 3. çeyrekte %2,6 ile beklentilerinin üzerinde büyüme görerek teknik resesyon çıktığı şeklinde yorumlanması, piyasaları destekleyen bir veri olarak kabul edilebilir.

Kripto paralar için diğer önemli bir ayrıntı ise piyasa algısını ölçen kripto para korku ve risk iştahı endeksinin dün itibarıyla aşırı korku aşamasında korku seviyesine yükselmesi oldu. Endeks, dün 33 seviyesine yükseldikten sonra mevcut konumunu koruyor.

Bitcoin’de son duruma bakıldığında en büyük kripto para, güne 20.700 – 800 dolar bandında yatay başladıktan sonra kısa bir süre 20.500 doların altına sarktıktan sonra 20.700 dolar bandına geri döndü. Bitcoin hakimiyet oranı ise son bir haftadır düşerken bugün %40 değerinin altına inmiş durumda.

Altcoin piyasasında son durum

Son bir haftada %20 gibi önemli bir değer artışı kaydeden Ethereum, son iki günde önemli bir yükseliş kaydetti. Bugünkü işlemlerde 1.550 dolar üzerinde kalmayı başaran Ethereum, ABD işlem saatlerine doğru yönünü yeniden yukarı çevirerek 1.580 dolara doğru yöneldi. 

En büyük 10 kripto para arasında öne çıkan altcoin ise Dogecoin oldu. DOGE, Elon Musk’ın Twitter merkezini ziyaret etmesinin ardından önemli bir talep artışı görerek son 24 saatte %16 oranında değerlendi ve şu an 0,077 dolar bandında el değiştiriyor. 

İlk 100 kripto para arasında en çok yükseliş kaydeden kripto paralar; Klaytn (%24,75), Dogecoin (%16), Mina (%10), EthereumPoW (%8) ve Cosmos (%8) olarak sıralandı. 

Bugün daha çok yatay hareket eden piyasada düşüşler de kısıtlı kaldı. Buna göre; Casper (-%4), Kava (-%3) ve Litecoin (-%0,5) düşüşle ilk 100’de en çok düşüş gören altcoin’ler oldu. 

Şu an 100 kripto paranın 85’i düne göre pozitif bölgede kalırken 15 kripto para kısıtlı bir düşüş ivmesiyle devam ediyor. 

Yazar: Günay Caymaz