Kripto paralar bugün nasıl hareket ediyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Kripto para piyasalarda dün başlayan olumlu hava bugün de devam ediyor. Dün kapanışa doğru kısmi bir düzeltme geldikten sonra piyasa, öğle saatlerine kadar alıcılı hareket etti.

Toplam piyasa değeri 1 trilyon dolar sınırına kadar ulaşmış durumda. Akşam saatlerine doğru ise ortalama işlem hacmi 120 milyar dolar seviyelerinde kalmaya devam ediyor.

Öğleden sonraki işlemlerde ise bir miktar yataylık söz konusuyken piyasanın ABD açılışını beklediği görülüyor. 

Son duruma göre Bitcoin (BTC), bugün 20.660 dolar seviyesine kadar yükseldikten sonra bu noktada bir direnç oluştu. Şu an 20.500 bandında işlem gören BTC, son 24 saatte %6 değer artışıyla devam ediyor. 

Ethereum’un yükselişi an itibarıyla 1.535 dolar seviyesinde mola vermiş durumda. 1.500 dolar bandında kalmaya devam ederek yükseliş görünümünü koruyan Ether, dünden bu yana %12 değer kazandı. 

İlk 10 kripto para arasında Cardano, Solana ve Dogecoin’in de çift haneli oranlarda değer artışını koruduğu görülüyor. 

En büyük 100 kripto para arasında ise 8 kripto para, çift haneli kazanca sahip. Convex Finance, Lido DAO ve Ethereum Classic, diğer en çok yükselen altcoin’ler arasındaydı. Bunun yanında 100 kripto paranın 87’si dünkü fiyatına göre artıda devam ediyor. 

Bugün düşük miktarlı değer kayıplarında ilk 100’ün yeni kripto varlığı Aptos %4 gerilemeyle bugün en düşen altcoin oldu. Ardından Quant ve Klaytn sırasıyla %3 ve %1 oranında düşüşe sahip. 

ABD borsaları, dün pozitif kapanış gerçekleştirdikten sonra seans açılışı öncesi vadeli endekslerin gün boyu ekside devam ettiği görülüyor. Bu durumun kripto paraları da etkileme potansiyeli olduğundan yatırımcıların, son birkaç saatlik yatay duruma göre temkinli davrandığı görülüyor. Dolar endeksi ise dünkü %1’e yakın gerileme sonrası bugün de %0,5 oranında düşüşüne devam ederek 110 bandında devam ediyor.

Yazar: Günay Caymaz