Kripto paralar hafta ortasında yönünü aşağı çevirdi 

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Kripto para piyasaları, haftaya alıcılı başladıktan sonra dünü yatay geçirdi. Bugün ise daha çok satıcılı devam eden işlemlerle toplam kripto para piyasa değeri, geçen haftanın seviyelerine geriledi.

Toplam kripto piyasa değeri, bugün 840 milyar doların altına çekildi. Ortalama işlem hacminin de 40 milyar doların altında seyretmesi, düşüşün hızlanmasını engelleyen bir faktör olarak ortaya çıkıyor. 

İlk 100 kripto paranın 90’ı bugün ekside devam ediyor. Son bir haftadır 17.000 dolar bandında kalıcı olmakta zorlanan Bitcoin, bugün kısa bir süre 16.600 dolar bandını test ettikten sonra bu noktadan gelen tepkiyle 16.800 dolar alanına geri döndü. Bitcoin, son 24 saatte %1 oranında kısmi bir düşüş gördü. 

Ethereum, bu hafta Bitcoin’den daha kötü performans göstermeye devam ediyor. Dünden bu yana %2,5’e yakın düşüş gören ETH, 1.220 dolara kadar geriledi.

İlk 10’da en çok düşen Dogecoin oldu

İlk 10 kripto para bugün ekside devam ediyor. En çok düşen altcoin ise %5’e yakın değer kaybeden DOGE oldu. Dogecoin, dün 0,1 dolar desteğini kaybettikten sonra günün ilk saatlerinde bu desteği kazanmak için bir atak daha yaptı, ancak satıcıların ağırlığını artırmasıyla yönünü yeniden aşağı çevirdi. 

Diğer yüksek piyasa değerine sahip altcoin’ler ise %1,5 – 3 bandında günlük kayıplara sahip. 

İlk 100 kripto parada bugün kısıtlı yükselişler söz konusu. Piyasadaki satıcılı seyre rağmen artıda kalan altcoin’lerin başında EGLD (%3,1), SNX (%2,8), TWT (%2) bulunuyor. Diğer yandan bugün en çok satılan altcoin’lerin başında hafta başında önemli bir yükseliş gören AXS ile birlikte %6 bandında düşüş gören IMX, 1INCH ve APT var. 

Kripto para piyasası, dün ABD işlem saatlerinde hafif satıcılı yatay hareket ederken kapanışa doğru bir sıçrama görmesinin ardından Asya’da satışlarla karşılaştı. 

Bugün ise ABD piyasalarının açılışı öncesi vadeli piyasalar ekside hareket ediyor. Risk iştahındaki zayıflamanın devam etmesi riskli piyasalara dahil olan kripto paraların günün geri kalanında baskı altında kalmaya devam etmesine yol açabilir. 

Yazar: Günay Caymaz