Kripto paralar haftanın ilk günü nasıl hareket ediyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Son 3 günlük düşüşün ardından kripto para piyasaları, haftaya yatay harekette başladı. 

Kripto piyasalarında toplam piyasa değeri 1 trilyon dolarlık psikolojik seviyesinin altına yerleşti ve gün içi işlemlerde 950 milyar dolar seviyesinde hareket etti. Son 24 saatlik ortalama işlem hacmi ise şu an 66 milyar dolarda bulunuyor. 

Kripto para korku ve risk iştahı endeksini kontrol ettiğimizde bugün 4 puanlık bir düşüşle 24 seviyesine inerek aşırı korku koşullarına geri döndüğünü görüyoruz. Genel olarak bakıldığında kripto paralar, geçen haftanın dip seviyesinden hafif yükselişle güne başladı, ancak alımlar, henüz toparlanmayı işaret edecek boyutta gerçekleşmedi. 

Bitcoin yeniden 20.000 doların altında

En büyük kripto para, genel düşüş eğilimine öncülük ederken 19.500 dolara kadar geriledi. Haftaya bu seviyeden gelen düşük hacimli alımlarla başlayan BTC, akşam saatlerine doğru 19.800 dolar bandında yatay kaldı. Son duruma göre haftalık yüzde 6 düşüş gören BTC, Ağustos sonu yaklaşırken aylık yüzde 17’nin üzerinde değer kaybına sahip. 

ABD işlem saatlerinde artabilecek volatiliteyle BTC, yeni yönünü bulabilir. 

Diğer yandan Ethereum, bugün 1.450 dolar bandında işlem görürken gün içinde yüzde 3 toparlandı. Akşam saatlerine doğru ise yukarı yönlü bir hareket söz konusu olurken ETH, 1.500 dolara doğru yönelmiş durumda. 

Altcoin piyasasında son durum

En büyük 10 kripto para arasında BTC ve ETH ile birlikte BNB, gün boyu 270 dolara doğru satış görürken 15.00 itibarıyla gelen alış dalgasında bir toparlanma görerek 280 dolara duru yöneldi. 

Son 24 saatlik fiyat hareketine göre büyük kripto paralar arasında XRP, en fazla düşüşle yüzde 2,5 düşüşle devam ediyor ve şu an 0,32 dolar bandında bulunuyor.

İlk 100 kripto parayı kontrol ettiğimizde dünden bu yana düşük oranlı kazanç elde eden az sayıda altcoin olduğunu görüyoruz. Listenin başında şu an günlük yüzde 4’e yakın yükseliş gören Huobi Token bulunuyor. Hemen ardından ise genelde piyasa ile negatif korelasyona sahip LEO token, yüzde 1,6 değer artışıyla geliyor. Yüzde 1’in üzerinde artıda kalan diğer altcoinler ise Litecoin (LTC), Kusama (KSM) ve Apecoin (APE) oldu. 

Avalanche (AVAX), bugün yüzde 10 düşüşle en çok kaybeden altcoin olarak kalmaya devam ediyor. Chiliz (CHZ), son 24 saatte yüzde 8 bandında düşerken STEPN (GMT), yüzde 6 ve Ankr (ANKR), yüzde 5,3 düşüşle en çok kayıp gören altcoin’ler olarak sıralandı. 

Son 1 haftada yüzde 10’un üzerinde değer artışını koruyarak genel düşüş eğilimine meydan okuyan 3 kripto para, eCash (XEC), Hobi Token (HT) ve IoTeX (IOTX) olarak kaydedildi. 

Bir haftalık periyotta en çok değer kaybı gören altcoin’ler ise Avalanche (AVAX) (-%17), STEPN (GMT) (-%16,7) ve Flow (FLOW) (-%16) oldu. 

Yazar: Günay Caymaz