Kripto paralar haftanın ilk günü nasıl hareket ediyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Kripto para piyasaları, hafta kapanışında yönünü aşağı çevirdikten sonra yeni haftaya hafif satıcılı bir ivmeyle başladı.

Dün FTX krizinin baş göstermesinden sonra satıcılı bir seyre dönen piyasalarda toplam değer 1 trilyon doların üzerinde kalmaya devam ederken son 24 saatlik ortalama işlem hacmi 82 milyar dolar olarak kaydedildi. 

Diğer yandan bu hafta Perşembe günü TSİ 16.30’da ABD enflasyon verilerinin açıklanacak olması ve ABD’deki ara seçimler, kripto para piyasaları için de kritik bir haftanın yaşanacağı izlenimini veriyor. 

Bu gelişmeler ışığında Bitcoin, 21.000 dolardaki değerini kaybettikten sonra gün boyu satıcılı hareket ederek 20.500 dolara kadar geriledi. Bu noktadan gelen alımlar ise kritik destek olarak güncelliğini koruyan 20.800 dolara kadar kısmi bir toparlanmaya işaret etti. Ancak en büyük kripto para, düşüş eğilimini koruyor ve son 24 saatte %2,5 oranında geriledi. 

Ethereum, bugün Bitcoin’e paralel bir düşüş kaydederken 1.550 dolar seviyesine kadar düşüş gördükten sonra ABD işlem saatlerine doğru 1.590 dolara doğru hareket ediyordu.

Solana kazanımlarını koruyamadı

Şu an ilk 10’da artıda olan kripto para bulunmuyor. Hafta sonu Google Cloud’un Solana ağında bir doğrulayıcı olarak faaliyet göstermeye başlayacağı haberiyle 30 dolardan 40 dolar sınırına kadar %25 yükseliş kaydeden SOL, dünkü olumsuz gelişmelerin ortaya çıkmasıyla birlikte kazanımlarını geri verdi. Solana, son 24 saatte %12’yi bulan değer kaybıyla ilerlerken gün içinde 30 dolar bandına kadar geriledi. 

En büyük kripto varlıklar arasında BNB ve DOGE, %5’in üzerinde düşüşle dikkat çekiyor. XRP ve ADA ise %3 bandında kayıpla devam ediyor.

İlk 100 kripto parada son durum

Bugün ilk 100 kripto paranın 82’si ekside bulunuyor. Solana, ilk 100 arasında da en çok kayıp gören kripto para olurken arkasından Aptos (-%11) ve ApeCoin (-%8,2) geliyor. 

Son 24 saatlik fiyat hareketine göre bugün görülen kısıtlı kazançlarda Polygon, %5 oranında değer artışıyla 1,2 doların üzerinde kalırken en çok yükselen altcoin konumunda. Ardından Casper, %4,5 ve Dash, %2,35 değer artışıyla geliyor. 

ABD piyasaları açılışı öncesi vadeli endeksler, hafif alıcılı devam ediyor. Dolar endeksinde ise geçen haftanın son iş gününde %2’ye yakın gerileme görüldü. Bugün de düşüş yönlü hareketin devamında 110 bandında kalmaya devam ediyor.

Yazar: Günay Caymaz