Kripto paralar haftanın ilk günü nasıl hareket ediyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Kripto paralar, genel olarak hafta sonu dar bantta yatay hareket ederken bu görünümü haftanın ilk gününe de taşıdı. 

Piyasa değeri açısında yüksek sermayeli kripto paralar, bugün karışık bir seyirede hareket ediyor. Öyle ki an itibarıyla ilk 100’de 45 kripto para ekside devam ederken 55’i düne göre hafif artıda seyrediyor. 

Toplam piyasa değeri ise Kasım ayı seviyelerine dönerken 807 milyar dolarda bulunuyor. Bunun yanında ortalama işlem hacminde de gözle görülür bir düşüş söz konusu. Geçen hafta ortalama 40 milyar doların hemen altında devam eden işlem hacmi, bugün yarı yarıya düşmüş durumda ve 23 milyar dolar bandında bulunuyor. 

Piyasa algısını ölçen kripto para korku ve risk iştahı endeksi, hafif yükselişle 29 seviyesine ulaştı ve korku bölgesinde kalmaya devam ediyor. Endeks, geçen ay 23 seviyesiyle aşırı korku bölgesinde bulunuyordu.

Bitcoin, hafta sonundan bu yana dar bant hareketinde 16.600 – 16.800 dolar arasında hareket etmeye devam ediyor. Ethereum ise 1.170 – 1.190 dolar arasında sabit kalırken piyasayı toplamda %57,8 oranında domine eden iki kripto para dünden bu yana pozisyonunu koruyor. 

İlk 10 kripto para arasında BNB’nin yarım puanlık yükselişi dışında diğer kripto paralarda düşüş sürüyor. DOGE, %1,3 gerileyerek 0,07 dolar bandında hareket ediyor. ADA, %0,57 düşüşle 0,26 dolardan alıcı bulurken 0,3 dolarlık ana desteğinden uzaklaşmaya devam ediyor. XRP ve MATIC ise %2,66 oranında günlük kayıpla sırasıyla 0,34 ve 0,79 dolardan işlem görüyor. 

İlk 100 kripto parada son durum 

Piyasa değerine göre sıralanmış ilk 100 kripto parada bugün kısıtlı kazanımlar söz konusu. Buna göre XDC, %5’e yakın değer kazanırken ardından RUNE, 1INCH, IMX ve SHIB, %2 bandında yükselişle geldi. 

Bugün en çok kaybettiren altcoin’ler ise; USDN, CHZ, LEO, OKB ve GMX olarak devam ediyor. 

XDC, haftalık bazda da en çok kazandıran altcoin olarak devam ederken TWT, XCN, USDN, haftalık %30’un üzerinde düşüşe sahip. 

ABD vadeli endeksleri, piyasa açılışı öncesi geçen haftaki düşüş trendinin ardından haftaya düşük oranlı tepki alımlarıyla başladı. Dolar endeksi, geçen hafta 103 bandına gerileyerek Haziran seviyelerini test ettikten sonra bir miktar yükseldi 104 seviyesine geri döndü. DXY, bugün yükselişine ara vererek düşüş ağırlıklı yatay hareketini sürdürüyor.

Yazar: Günay Caymaz