Kripto paralar haftaya nasıl başladı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Kripto para piyasaları geçen haftaki toparlan eğiliminin ardından hafta sonu işlemlerinde dalgalı bir seyir izlemesine rağmen kazanımlarını korudu. 

Toplam piyasa değeri, geçen hafta %8’in üzerinde bir yükseliş kaydederken 1 trilyon dolar seviyesine ulaştı. Yeni haftaya da olumlu başlayan kripto paralar, 1 trilyon doların üzerinde piyasa değerini koruyor. 24 saatlik ortalama işlem hacmi ise geçen haftaya göre bir miktar düşerek bugün 73 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. 

Piyasa algısını ölçen kripto para korku ve risk iştahı endeksi, olumlu hava eşliğinde yükselmeye devam ediyor dün 34 seviyesine yükselen endeks, bugün 31 seviyesine gerilese de aşırı korku aşamasından çıkmış durumda. 

Bitcoin, geçen hafta %5,4 değer artışıyla ortalamanın altında bir değer kazancı elde etti. Altcoin piyasası son bir haftada daha güçlü hareket ederken bu durum Bitcoin hakimiyetine de yansıdı ve Bitcoin piyasa hakimiyet oranı, geçen hafta düşerek %40’ın altına geriledi. 

En büyük kripto para, haftanın ilk gününde de 20.800 dolar direncini geçmekte zorlanıyor. Açılıştan bu yana 20.425 – 20.845 dolar aralığında hareket eden Bitcoin, şu an 20.700 dolar seviyesinde el değiştirerek son 24 saatte sabit kaldı.

Altcoin piyasasında son durum

En büyük altcoin Ethereum ise Ekim ayında piyasa hakimiyetini artırmaya devam ediyor. Ay başında %17 bandında olan Ethereum piyasa hakimiyeti, ayın son gününde 3 puanlık artışla %20 seviyesine ulaşmış durumda. 

Son haftada %16 değer kazanan Ethereum, Bitcoin’den daha iyi performans gösterdi ve 1.600 dolar bandına adım attı. Bugün de alıcılı hareket eden kripto para, günün ilk saatlerinde 1.560 dolar desteğini test ettikten sonra yüzde 2’ye yakın değer artışıyla 1.620 dolar seviyesinde devam ediyor. 

En büyük 10 kripto para arasında öne çıkan kripto varlık ise Dogecoin oldu. DOGE, Musk etkisiyle son bir haftada değerini ikiye katlayarak 0,12 dolar seviyesin ulaştı. DOGE, bu süreçte 0,15 dolarda zirve görürken son 6 ayın en yüksek seviyesine de ulaşmış oldu. 

Bu yüksek talep artışıyla 16 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşan DOGE, en büyük kripto para konumuna ulaştı.

İlk 10’da önemli bir artış kaydeden diğer kripto para ise BNB oldu. Binance’in Twitter alımında fon sağlaması yerel varlığı için de bir katalizör oluşturduğu düşünülürken BNB, geçen hafta %13 yükseliş kaydetmesinin ardından bugün de talep görmeye devam ediyor. Açılıştan bu yana % 6’nın üzerinde değer artışı gören altcoin, şu an 330 dolar bandına adım attı ve Ağustos ayındaki zirve fiyatına ulaştı. 

Diğer yandan yüksek piyasa değerine sahip kripto paralar arasında XRP, piyasadaki olumlu havadan yararlanamayan tek kripto para oldu. Son bir haftalık periyotta ilk 10 kripto para arasında değer artışı kaydedemeye XRP, geçen hafta 0,475 dolarda direnç görürken yatay hareket etmeye devam ediyor. 

Cardano ve Solana da haftalık performansta %10’un üzerinde değer artışlarını korurken ADA, son 24 saatte sabit kalarak 0,41 dolarda devam ederken SOL, %4’e yakın yükselişle 34 dolara yakın seyrediyor. 

İlk 100 kripto para arasında ise haftalık kazanımlarda Dogecoin’in ardından Klaytn, %52 ve Mina, %32 değer artışılarıyla geliyor. Aptos ve Casper, son 7 günde sırasıyla %18 ve %13 değer kayıplarıyla piyasanın tersine hareket eden kripto varlıklar oldu. 

Son 24 saatlik performanslara baktığımızda Chiliz (%14,5), BNB (%7,65) ve Trust Wallet Token (%6,8) ilk sıralarda bulunuyor. Axie Infinity ve Waves, bugün %5’e yakın kayıplar görürken Dogecoin, hızlı yükselişin ardından bugün %2,3 oranında kısmi bir düzeltmeye sahip.

Yazar : Günay Caymaz