Kripto paralarda hızlı yükseliş: Bitcoin yeniden 20.000 dolar bandında

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Kripto para piyasaları, dün ABD seansının açılmasıyla birlikte hızlı bir yükseliş gördü. Son zamanlarda düşük volatiliteyle devam eden kripto piyasaları, yönünü yukarı çevirdi.

Son 24 saatlik ortalama işlem hacmi de bu fiyat oynaklığına bağlı olarak 120 milyar dolar seviyesine kadar yükseldi. Son zamanlarda işlem hacmi 50 milyar dolar seviyesinde devam ediyordu. Toplam kripto para piyasa değeri ise şu an 980 milyar dolara ulaşmış durumda.

Bitcoin, haftaya hafif satıcılı başladıktan sonra 19.300 dolar seviyesinde destek oluşmasının ardından dünkü talep artışında 20.400 dolara kadar yükseldi, ardından 20.000 dolar seviyesinde kapanış gördü. Yeni güne hafif alıcılı başlayan en büyük kripto para, sabah saatlerinde 20.200 dolar seviyesinde hareket ediyordu. 

Bitcoin, son 24 saatte %5’e yakın artış görürken Ethereum, çok daha iyi performans gösterdi ve %10’un üzerinde değer artışıyla 1.500 dolar bandına ulaştı. Böylece Ethereum, yaklaşık bir aydır devam ettiği bant hareketini yukarı yönlü kırmış oldu. 

En büyük 10 kripto para arasında çift haneli oranlarda kazanç elde eden diğer kripto paralar Cardano ve Dogecoin oldu. ADA, %12 yükselişle 0,4 dolara ulaşırken DOGE, %10 yükselişle 0,066 dolara yükseldi.

Dün ABD piyasalarında olumlu hava, kripto paralara da yansırken yükselişte Fed’in Aralık ayından sonra faiz artışında yavaşlamaya gideceği beklentisinin ağır bastığı düşünülüyor. İlk izlenimler bu yöndeyken kapanışa doğru büyük şirketlerin açıkladığı bilanço rakamlarının beklentinin altında kalması, yükselişi bir miktar durdurdu.

Bunun yanında dolar endeksinin yükselişine ara vermesi ve geçen haftadan bu yana ivme kaybederek 111 bandına gerilemesi, riskli piyasalarda yükseliş adına bir miktar alan açtı.

Sabah saatlerinde yükseliş ivmesinde bir yavaşlama görülse de özellikle Bitcoin’in 20.000 dolar üzerinde kalması olumlu olarak algılanıyor. Önümüzdeki hafta ise Fed’in faiz kararını açıklayacak olmasından dolayı bu kararın fiyatlanmayla başlaması, kripto piyasalarında fiyat oynaklığının yüksek seyretmesine neden olabilir. Diğer yandan teknoloji şirketleri bilançolarını açıklamaya devam ederken rakamlar, kripto piyasalarını da dolaylı yoldan etkileyebilir. 

Yazar: Günay Caymaz