Kripto paralarda istihdam verileri sonrası son durum

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Kripto para piyasaları haftanın son iş gününe alıcılı başladı. Toplam kripto para piyasası değeri, tarım dışı istihdam verileri öncesi %3’e yakın yükseldikten sonra verinin açıklanması öncesinde kısa süreli bir gerilemenin ardından yukarı hareketine devam etti. 

ABD tarım dışı istihdam verisinin beklentileri üzerinde gelmesi sonrası kripto paralar, pozitif görünümünü korudu. An itibarıyla ABD vadeli endekslerinin de %1 yükselişle artıda devam ettiği görülüyor.

Bitcoin, gün içi işlemlerde 20.600 dolara kadar yükseldikten sonra açıklama öncesi 20.300 dolara kadar bir gerileme gördü, ardından yukarı hareketine devam eden kripto para, ABD piyasaları açılışı öncesi 20.800 dolar direncine kadar yükseldi. Bitcoin, dünden bu yana %3,2 oranında değer artışına sahip. 

Ethereum, bugün Bitcoin’den daha iyi performans gösteriyor. Son 2 saatte oluşan volatilitede 1.600 dolara kadar yükselen ETH, 1.550 dolara kadar geriledikten sonra hızlı yükseliş görerek 1.600 dolar bandına geri döndü. Ethereum, son 24 saatte %5,5 yükselişle devam ediyor. 

En büyük 10 kripto para arasında bugün BNB ve XRP öne çıkıyor. BNB, yukarı trendine devam ederken %8,5 yükselişle bugün 350 dolar bandına adım attı. XRP ise bugün %10 yükselişle 0,5 doları test ettikten sonra 0,48 dolara kadar geriledi. İstihdam verisinin açıklanmasından sonra kısmi yükseliş gören XRP, son durumda günlük değer artışını %7,7 oranında koruyor.

DOGE ise bugün ilk 10’da negatif bölgede kalan tek kripto para. DOGE, şu an 0,125 dolar seviyesinde olup dünkü fiyatına göre %3’e yakın düşüşe sahip.

İlk 100 kripto parada son durum

Kripto para piyasaları bugün alıcılı hareket ederken ABD seansına doğru ilk 100’de 95 kripto para pozitif hareket ediyor. 7 altcoin ise son 24 saatlik fiyat hareketine göre çift haneli oranlarda değer artışına sahip. 

Bugün en çok yükselen kripto paralar; Loopring (%38), OKB (%26), Polygon (%23,5) olarak sıralandı. Dogecoin, ayrıca ilk 100’de kısmi düşüşüyle en çok değer kaybeden altcoin konumunda. Ardından %2,3 düşüşle 66. sıradaki Klaytn geliyor.

Toplam piyasa değeri, 1 trilyon doların üzerinde kalmaya devam ediyor. Ortalama işlem hacmi ise bir miktar yükselerek 90 milyar dolar seviyesinde ilerliyor. 

Piyasa algısını ölçen kripto para korku ve risk iştahı endeksi ise 30 seviyesinde sabit kalarak korku bölgesinde kalmaya devam ediyor. 

Yazar: Günay Caymaz